Thunbergtől meglepő, hogy megújuló energiaforrások ellen tiltakozik. Ez esetben az áll a háttérben, hogy a tüntetők szerint korlátozza az őshonos számi nép tagjainak a rénszarvastenyésztéshez fűződő jogait.
Több száz tüntető, köztük Greta Thunberg szerint a zöld energiára való áttérés nem mehet az őslakosok jogainak rovására. Ezért 151 szélturbina eltávolítását követelik a számi pásztorok által használt földekről - írja a Sky News.
"Világossá akarjuk tenni, hogy a norvég állam valódi bűncselekményt követ el az emberi jogok megsértésével" - nyilatkozta az aktivista a Reuters hírügynökségnek percekkel letartóztatása előtt. A tüntetések hatására Terje Aasland energiaügyi miniszter lemondta tervezett látogatását az Egyesült Királyságba.
A norvég legfelsőbb bíróság már 2021 októberében azt az ítéletet hozta, hogy a két foseni szélerőműparkban felállított turbinák, amelyek Európa legnagyobb szárazföldi szélenergia-komplexumának részét képezik,
sértik a nemzetközi egyezmények szerinti számi jogokat.
Azóta több mint 16 hónap telt el, de a szélerőműpark még mindig üzemel.
Aasland szerint bár a bíróság ítéletet hozott, arról azonban nem rendelkezett, hogy mi legyen a szélerőműpark sorsa. Elmondása szerint a kormánynak most
új döntéseket kell hoznia az ítéletnek megfelelően.
Az energiaügyi minisztérium szerint még további egy évbe is telhet, mire megtalálják a kompromisszumos megoldást.
A vörös, kék, sárga és zöld számi zászlót tartó Thunberget szerdán rendőrök vitték el a pénzügyminisztériumtól, miközben több száz tüntető jelszavakat skandált és elzárta a hozzáférést néhány kormányzati épülethez. A klímavédelmi és környezetvédelmi minisztérium bejáratát is elfoglalták a tüntetők, akik közül sokan számi népviseletbe öltöztek és sátrat vertek fel. Thunberget később még egyszer letartóztatták, majd ismét szabadon engedték.
A számi nép Lappföldön él, melynek területe Norvégiából Finnországon és Svédországon keresztül egészen Oroszországig nyúlik. A nomád csoport tagjai ma már modern életvitelt követnek, de a rénszarvastenyésztés még mindig elterjedt körükben. A nagy szélerőművek látványa és hangja állításuk szerint megijeszti az állatokat és zavarja a hagyományaik követését.