A választások után a Likud, Benjámin Netanjahu korábbi miniszterelnök pártja igen erős felhatalmazással megkapta a kormányalakítás jogát. Azonban a korábbi koalíciók pártjai – Naftáli Benet és Jaír Lapid korábbi miniszterelnök pártjai, illetve szövetségeseik, akik az elmúlt közel másfél évben kormányozták Izraelt – kijelentették, hogy nem hajlandóak Benjámin Netanjahuval kormányt alakítani.
Emiatt Benjámin Netanjahunak két ultraortodox vallásos párttal, illetve az úgynevezett vallásos cionista párttal volt csak lehetősége koalíciót kötni. Ezek a pártok annak érdekében, hogy megadják Benjámin Netanjahunak a kormányalakításhoz szükséges felhatalmazást, igen erős követelésekkel és koalíciós megállapodási tervezetekkel érkeztek.
Csepregi Zsolt Izrael-szakértő az InfoRádiónak elmondta:
A következő kormánynak 31 minisztere lesz, ami még izraeli viszonylatban is sok.
A szakértő szerint Izraelben jellemzően a sok miniszter, mert széttöredezett a politikai paletta, és sok pártnak kell kedvezni. Egyrészt a miniszteri pozíciókban kellett dűlőre jutni, másrészt a programokat is össze kellett hangolni. A vallásos pártok olyan programmal érkeztek, melyek az államban, a világi- és vallási aspektusok közötti hangsúly átrendeződését fogja eredményezni a következő hónapokban.
A Likud egy mérsékelt jobboldali, világi párt, míg a partnerek vallásos cionista, illetve ultraortodox vallásos politikai oldalról jönnek. Ezek összeegyeztetése komoly munka volt, és előreláthatóan az is lesz. A koalíciós megállapodások ugyanis nem törvényi erejűnek.
Ezek alapján Izrael életében az első legfontosabb változtatások a törvényhozó, a végrehajtó, illetve az igazságszolgáltatás közötti erőegyensúlyban lesznek olyan módon, hogy az igazságszolgáltatás jogát bizonyos törvényekkel megfontolása küldik. A másik külpolitikai szempontból a legfontosabb: a civil kormány, a hadsereg, a rendőrség, a rendőrséghez tartozó határőrség közötti feladatmegosztás átalakítása lesz.
A harmadik nagy változtatás a világi és a vallásos jogrendszer átalakítása lesz. Az előző kormány által meghozott bizonyos törvények ugyanis megváltoztatták a világi-vallási helyzetet, és az ultraortodox pártok most szeretnék visszacsinálni a két évvel ezelőtti állapotra.