Mint korábban az Infostart írta, Szlovákiában csütörtökön megbukott a szeptember óta kisebbségben kormányzó Eduard Heger vezette kormány.
Kollai István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára az InfoRádiónak elmondta: a kormány bukásához egy régóta fennálló konfliktus vezetett két kormányzó erő között, melyek már egy évtizede vitatkoznak egymással: a liberális Szabadság és Szolidaritás párt (SaS), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) pártok. Mindkét pártformációt meglehetősen öntörvényű, "elszabadult hajóágyúk" vezetik, a vitájuk régmúltra visszavezethető.
Kollai István szerint a kormány bukását nem egy konkrét ügy okozta, hanem személyes ellentétek, konfliktusok, és abból felfújt mediatizált viták.
Szlovákiában a demokrácia megítélésének rosszat tettek a viták, mert kifárasztotta az embereket, mint egy "szappanopera".
A legvalószínűbb megoldás az elemző szerint nem a szakértői kormány alakítása lesz, mert ehhez "elfogyott az energia" a pártok részéről. Késő tavasszal viszont előrehozott választás várható. Arra nincs esély, hogy egy előrehozott választás megtartása után valaki egyedül alakítson kormányt, mert a szlovák választási rendszer ezt nem preferálja, és nincs ilyen kiemelkedő erő.
Robert Fico korábbi miniszterelnök által vezetett Smer párt továbbra is erős, de belőlük kiváltak a reformpopulisták, akik szintén rendkívül erősek. Ők ketten valakivel együtt tudnának kormányzó erőt alkotni. Velük sokan lennének koalícióban, ezért az a legvalószínűbb, hogy ők alakítanak kormányt.
A menetrend úgy alakul, hogy a köztársasági elnök felkéri a pártokat tárgyalásokra, és aztán kiírja az előrehozott választást. A választásokig még sok tárgyalás és vita lesz, ami még "tovább fogja fárasztani az embereket" Kollai István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint.