Washington szerint csökkenti a félreértés esélyét az, hogy Oroszország közölte, mikorra ütemezték a gyakorlatot. Moszkva az ukrajnai invázió kezdete óta alkalmaz nukleáris figyelmeztetéseket és fenyegetéseket, retorikáját amerikai tisztviselők "vakmerőnek" nevezték.
Az Egyesült Államok a Euronews cikke szerint arra számít, hogy Oroszország rakéták tesztkilövéseit hajtja végre stratégiai nukleáris erőinek éves gyakorlatán. A tisztviselők azt is említették, hogy a Oroszország korábban már lőtt ki interkontinentális ballisztikus rakétákat.
Amerikai tisztviselők szerint Oroszország az Új-START szerződés értelmében köteles az ilyen rakétakilövéseket előzetesen jelezni.
"Oroszország értesítette az Egyesült Államokat, amint azt már korábban is hangsúlyoztuk, ez egy rutinszerű éves gyakorlat Oroszország részéről" - jelentette be Patrick Ryder légierő szóvivő dandártábornok.
Az ilyen gyakorlatok potenciális veszélyt jelentenek az Egyesült Államok és szövetségesei számára: Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azzal fenyegetőzött, hogy nukleáris fegyverekkel fogja megvédeni Oroszországot az Ukrajna elleni agressziója közepette. Felmerült az is, hogy Moszkva esetleg egy kisebb hatóerejű, "taktikai" nukleáris fegyvert is bevethet ukrán területen.
Oroszország kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsának is jelezte, hogy
Ukrajna "piszkos bomba" bevetésére készül saját területén,
amit nyugati és ukrán tisztviselők határozottan félretájékoztatásként és a konfliktus további eszkalálódásának ürügyeként utasítottak el. Arról, hogy mi a piszkos bomba, itt írtunk:
Nyugati tisztviselők ugyanakkor bizakodóan nyilatkoztak arról, hogy képesek megkülönböztetni egy orosz gyakorlatot a Putyin nukleáris fenyegetéseinek beváltására irányuló lépésektől. Ned Price, az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője szerint azért is hasznos, hogy Oroszországnak bejelentési kötelezettsége van egy ilyen gyakorlattal kapcsolatosan, mert így kevésbé érheti meglepetés Amerikát és a világot – és a félreértés esélye is kisebb lesz.