eur:
389.16
usd:
362.56
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea
A boxing match between the European Union and Poland
Nyitókép: Zerbor/Getty Images

Lengyelország ázsiai hitelekkel pótolná a befagyott uniós forrásokat

A lengyel miniszterelnök-helyettes közölte ezt, primitív zsarolásnak nevezve az uniós pénzek visszatartását.

A Piotr Glinski-vel készült interjút a g7.hu ismerteti. A portál megírja, hogy Lengyelországnak 36 milliárd euró – 24 milliárd vissza nem térítendő támogatás és 12 milliárd kedvezményes hitel – járna az uniós helyreállítási alapból (RRF). Az EU azonban Magyarországhoz hasonlóan visszatartja a fizetést a jogállamisággal kapcsolatos problémák miatt.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerint hiába módosítottak a lengyelek az unió által bírált igazságügyi reformon, további változtatásokra lenne szükség.

Azonban Mateusz Morawiecki miniszerelnök a múlt héten kijelentette, hogy nem hajlandóak többet tenni a helyreállítási alap megszerzéséért.

A kormányfő helyettese, Glinski az idézett interjúban azt hangoztatta, hogy a pénzek visszatartásával az unió a jobboldali kormány leváltását akarja elérni. Megerősítette a kormány korábbi bejelentését, hogy elkezdik az uniótól várt pénzt költeni fejlesztésekre. Ha pedig mégsem érkezik meg a pénz, akkor máshonnan fognak hitelt szerezni - talán Ázsiából -tette hozzá.

Lengyelország mellett Magyarország az egyetlen ország, amelynek jogállamisági problémákra hivatkozva nem fizették ki eddig a helyreállítási pénzeket. Az ügyben a legfrissebb hír, hogy a Reuters szerint a 2021-2027-es időszakra járó teljes magyarországi felzárkóztatási keret akár 70 százalékát, közel 16 milliárd eurót is visszatarthat a Bizottság a helyreállítási pénzek mellett - írja a g7.hu

Címlapról ajánljuk

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű Cicero című magazin azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Titkos paktumot köthet az EU két legerősebb állama, komoly a tét

Titkos paktumot köthet az EU két legerősebb állama, komoly a tét

Olaf Scholz német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön Párizsban egy titkos vacsorán tárgyalt az EU Kína-politikájáról. A találkozóra néhány nappal Hszi Csin-ping kínai elnök európai látogatása előtt kerül sor, és a két vezető megvitatta a Pekinghez kapcsolódó stratégiai, valamint az EU védelmi és finanszírozási kérdéseit. Mellette viszont kibontakozik egy újabb konfliktus Ursula von der Leyen bizottsági elnök jövőjéről is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×