eur:
414.23
usd:
396.98
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Kompresszorállomás a Szibériából Európába földgázt szállító Yamal-vezeték németországi szakaszán, a lengyel határ mentén fekvő Mallnowban 2022. július 11-én. Ezen a napon megkezdődött az Oroszországból Németországba földgázt szállító csővezeték, az Északi Áramlat 1 tervszerű leállítása a rendes évi karbantartási munkák elvégzéséhez, a Yamal-vezetéken pedig május óta nem érkezik földgáz, amikor a Gazprom orosz állami gázipari monopólium leállította a gázszállítást a tranzitországként is szolgáló Lengyelországba.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Az oroszok újból szállítanak gázt, csak nem tudni, meddig

A félemek és találgatások után érkezett értesülés szerint újból megindul a gázszállítás Európa legfontosabb csővezetékén, az Északi Áramlat 1-en. Németország azonban már nem számít az oroszokra.

A Bloomberg úgy értesült, hogy Oroszország szombattól ismét szállít gázt Európába ezen a kulcs fontosságú vezetéken. A gazdasági portált idézve a Napi.hu pedig hozzáteszi, hogy a hír hatására máris csökkent a gáz ára. Az európai viszonyítási alapnak számító holland gáz egyhavi szállításra vonatkozó ára majdnem 10 százalékot esett, ami a legnagyobb csökkenés március óta.

Korábban az Európai Unió azzal vádolta Oroszországot, hogy fegyverként használja az energiát, miután a Gazprom többször is szüneteltette, vagy nagyon lecsökkentette az Európába irányuló gázszállítást.

A bizonytalanságra utalva Németország már azt közölte, hogy az idei télen egyáltalán nem számol az Északi Áramlaton keresztül érkező gázzal. Ugyanis a Gazpromnak már nincs elég ideje a megrendelt, leszerződött mennyiségek szállítására a vállalt határidőkre.

Az egyelőre a Bloomberg számára sem világos, hogy az Északi Áramlat oroszok által leállított turbináit mikor és hol lehetne szervizelni, feltéve, hogy tényleg szükséges ez.

Az ukrajnai háborúról a közelmúltban Csiki Varga Tamást kérdeztük az Arénában:

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Napelemes piaci körkép: hatalmas lakossági és vállalati támogatások jönnek

Napelemes piaci körkép: hatalmas lakossági és vállalati támogatások jönnek

Bár ebben az évben a Napenergia Plusz Program a nyáron megemelt több mint 100 milliárdos kerettel és 32 ezer előregisztrációval felpörgette az érdeklődést, az elmúlt évek szabályozási kihívásai – a szaldó elszámolás kivezetése – és a pályázati pénzek lehívásának csúszása nyomot hagyott a piacon: Magyarországon az elmúlt évben jelentős visszaesés volt tapasztalható a napelemkapacitások növelésének ütemében. A hazai napelemes piacon már régóta jelenlévő, ma már komplex energetikai szolgáltatásokat is nyújtó Solar City ezért felmérte a környező piacokat és több olyan piacralépési pontot is talált, amellyel diverzifikálni tudja magyarországi működését. A cég tulajdonosa, Székely András szerint a kedvezőtlenebb 2023-as év után, idén a második félévtől, illetve 2025-től folyamatosan megjelenő EU-s forrásoknak köszönhetően várhatóan új lendületet kap a hazai napelemes piac. Ugyanakkor hiányolja a hazai szektor K+F tevékenységét, holott ebben szerinte jelentős tartalékok vannak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×