eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Gazprom orosz gázipari holding logója szentpétervári épületén 2022. április 27-én. A Gazprom ezen a napon leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül.
Nyitókép: MTI/EPA/Anatolij Malcev

Leválás az orosz gázról: a britek az első fecskék

2022 végére már nem használ orosz gázt Nagy-Bitannia a nemzeti statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint.

A két ország közti kereskedelem még február végén, az ukrajnai háborút követően omlott össze. Az ONS hat hónappal a háború kezdete után közzétett adatai szerint júniusban az Egyesült Királyság Oroszországból származó importja 97 százalékkal csökkent, a szankciók hatályba lépésével mindössze 33 millió fontot tett ki.

Az adatokból kiderül, hogy az Egyesült Királyság kormánya júniusra elérte azt a célját, hogy 2022 végéig fokozatosan leállítsa az orosz kőolajimportot, és ezt követően a lehető leghamarabb megszüntesse a cseppfolyósított földgáz behozatalát – írja a The Guardian.

Vodkából is kevesebb érkezett

A háború előtti egy évben az Egyesült Királyság átlagosan 499 millió font értékben importált üzemanyagot Oroszországból, de ez a szám nullára csökkent, ami 1997 óta először fordult elő. Az ország a Szaúd-Arábiából, Kuvaitból, Hollandiából és Belgiumból származó finomított olaj importjának növelésével kompenzálta ezt.

Az egyéb orosz termékek, közöttük a vodka behozatala is visszaesett az ukrajnai inváziót követően,

sok más orosz termékre, közte vasra, acélra, ezüstre, aranyra, fatermékekre és csúcskategóriás árukra tilalmat,

más termékekre pedig magas kiegészítő vámokat jelentettek be.

Az export is csökken

Az Egyesült Királyságból Oroszországba irányuló export szintén meredeken csökkent, de kisebb mértékben, mint az import, mivel egyes áruk, mint a gyógyszeripari termékek mentesültek a február 24-i inváziót követően bevezetett szankciórendszer alól.

Az ONS szerint az export júniusban 83 millió fontot tett ki, ami 67 százalékos csökkenés a háborút megelőző év 12 havi átlagához képest. A legtöbb árucikk Oroszországba irányuló kivitele február és június között jelentősen csökkent, egyedül a vegyi anyagok exportja nőtt ebben az időszakban.

"Az Egyesült Királyság kormánya által alkalmazott gazdasági szankciók valószínűleg hozzájárultak az Oroszországból származó import és az oda irányuló export csökkenéséhez; ugyanakkor az önszankcionálás, amelynek során a kereskedők önként keresnek alternatívákat az orosz áruk helyett, szintén valószínűsíthetően szerepet játszik" – közölte az ONS.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×