eur:
409.77
usd:
393.97
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

Beárnyékolta a vasárnapi választást Abe Sindzó meggyilkolása

Várhatóan növeli többségét a japán felsőházban a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) a vasárnap tartott szenátusi választáson a szavazás után közzétett exit poll eredményei szerint.

Az LDP és szövetségese, a jobbközép Komeito alkotta kormánykoalíció az NHK japán közszolgálati műsorszolgáltató által közölt exit poll szerint az eddigi 69 helyett 69-83 mandátumot szerezhet meg abból a 125 szenátusi helyből, amelyről a választók most döntöttek.

A japán szenátusban összesen 245 mandátum van, amelyek fele háromévente megújul. A végeredményeket hétfőn teszik közzé.

"Nagyon fontos, hogy képesek voltunk lebonyolítani ezt a voksolást, miközben súlyos erőszakcselekmény rázta meg a választás folyamatát" - nyilatkozta Kisida Fumio kormányfő az előrejelzések közzététele után.

Az LDP eredményváróján egyperces néma csenddel emlékeztek a pénteken meggyilkolt Abe Sindzó volt miniszterelnökre. A merénylet miatt a különböző pártok rövid időre felfüggesztették a választási kampányt, amely aztán szombaton fokozott biztonsági intézkedések mellett folytatódott.

Az alsóháznál kevesebb hatalommal rendelkező szenátus tagjainak választását tipikusan a hivatalban lévő kormány népszerűsége alakítja. Kisida pártjának erősödése megszilárdíthatja a koalíció hatalmát, és nagyobb teret adhat annak az elképzelésnek a megvalósítására, hogy Japán növelje a katonai kiadásokat és megváltoztassák a hagyományosan pacifista alkotmányt.

Címlapról ajánljuk
Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó: szerencsém is volt ebben az évben, de a sikereim kőkemény munka eredményei

Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó: szerencsém is volt ebben az évben, de a sikereim kőkemény munka eredményei

Az FTC olimpiai bajnok úszója úgy véli, ő és Betlehem Dávid is bebizonyította idén, hogy a stábjuk által kijelölt út helyes volt, amit az elért sikerek is alátámasztanak. Rasovszky Kristóf az InfoRádióban elmondta: sokat számított, hogy ebben az évben egy rövidebb periódustól eltekintve elkerülték a betegségek, a párizsi olimpia nehezített körülményeire pedig jól felkészültek, így nem érhették meglepetések a francia fővárosban.
VIDEÓ
Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×