eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Fel nem robbant orosz rakéta a földbe fúródva egy mezőn a kelet-ukrajnai Szoledar település közelében 2022. június 7-én.
Nyitókép: MTI/AP/Bernat Armangue

Ukrajna nem sétálna bele ugyanabba az utcába

A kijevi vezetésben nincs senki, aki támogatná egy újabb minszki típusú megállapodás aláírását Oroszországgal – szögezte le Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője az lb.ua ukrán hírportálnak adott interjújában.

Ukrajna két megállapodást írt alá Minszkben 2014 őszén, illetve 2015 elején, ezek alapján vállalta a donyec-medencei fegyveres konfliktus békés, diplomáciai úton történő rendezését az úgynevezett normandiai formátumon keresztül, amelynek tagjai rajta kívül Oroszország, Franciaország és Németország – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.

A tisztségviselő leszögezte, hogy újabb tárgyalások Moszkvával csakis akkor lesznek, ha ezekhez megteremtődnek a "megfelelő feltételek". "Nem mi kezdtük ezt a háborút, de mi veszítettünk el embereket és a mi városaink állnak romokban, ezért részünkről kompromisszum biztos, hogy nem lesz" - szögezte le Jermak.

A Donyeck megyei kikötőváros,

Mariupol orosz megszállásakor fogságba esett ukrán katonákkal kapcsolatosan kijelentette, hogy a foglyok élnek, az ukrán katonai hírszerzés dolgozik a kiszabadításukon, beleértve a szintén fogságba esett marokkói és két brit állampolgárét is.

Nem tudott ugyanakkor választ adni arra, hogy a foglyokat - köztük az Oroszország által "neonácinak" tartott Azov ezred tagjait - milyen körülmények között tartják, és mikor várható a hazatérésük.

Szerhij Hajdaj Luhanszk megyei kormányzó közben arról adott hírt, hogy az ukrán hadsereg elvesztette az ellenőrzést a Szeverodoneck közelében fekvő Metyolkine település felett. Hozzátette, hogy az orosz erők növelték a tüzérségi és légitámadásokat a régióban, hevesen ostromolják Szeverodoneck ipari övezetét és a környező falvakat, továbbá komoly haditechnikát sorakoztattak fel Toskine és Usztinyivka térségében, ahol próbálnak áttörni az ukrán védelmi vonalon.

Eközben a kijevi városi katonai adminisztráció közölte, hogy nyolc kivételével a főváros minden parkját és terét átvizsgálták a tűzszerészek, és mentesítették a robbanásveszélyes tárgyaktól, így nyugodtan lehet sétálni bennük.

A fellebbviteli bíróság mindeközben hétfőn hozott határozatával betiltotta az Ellenzéki Platform – Az Életért Moszkva-barátnak tartott pártot, amely a 2019-es választások után frakcióval is rendelkezett az ukrán parlamentben. A párt frakciója áprilisban oszlatta fel magát. Tavasszal a kijevi törvényhozás olyan jogszabályt hozott, amelynek alapján többé nem működhetnek Kreml-párti szervezetek és pártok az országban. Mivel a bíróság zárt ülésen hozta meg a döntést a felek álláspontjai nem ismertek – írta az Ukrajinszka Pravda. A hírportál megjegyezte, hogy ez az első párt, amelyik a Moszkva-pártiság miatti betiltása ellen fellebbezett. Hozzátette, hogy a párt vagyona az ukrán állam birtokába kerül.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×