eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Csirkék leselkednek ki egy ládából Tiszacsegén, ahol háromszáz családnak osztott ki 5575 előnevelt csirkét a Minden Gyerek Lakjon Jól Alapítvány.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Először fertőzött embert a H3N8 vírus

Egy négyéves gyermek betegedett meg. A kínai egészségügyi hatóságok szerint kicsi az esélye annak, hogy emberek közt kezdjen el terjedni a madárinfluenza ezen ága.

Húsz éve ismert a vírus, amikor is észak-amerikai vízimadarak körében kezdett el keringeni. Kutyát, lovat és fókát fertőzött már korábban is, de emberről eddig nem volt tudomásunk, írja az NDTV.

A mostani beteg egy kisfiú, aki Henan provinciában került kórházba lázas betegséggel és egyéb tünetekkel. A fiú családja csirkéket tenyészt és lakóhelyük közelében sok vadkacsa él.

A gyermek megbetegedését állattal való közvetlen kontaktus okozta, a vírus emberről emberre nem terjed hatékonyan, állítják a helyi hatóságok. Az esetet egyszeri zoonotikus megbetegedésnek nevezik,

az emberről emberre történő átadás rizikóját pedig alacsonynak tartják.

Arra ugyanakkor figyelmeztették az embereket, hogy a betegnek látszó vagy elhullott madaraktól tartsák távol magukat.

Madárinfluenza alapvetően vadon élő madarakban és tenyésztett szárnyasokban fordul elő, emberre extrémen ritkán terjed át. A legtöbb, embert érintő megbetegedésért a H5N1 és a H7N9 törzsek voltak felelősek 1997-ben és 2013-ban. 2012-ben ugyanakkor a H3N8 vírust okolták több mint 160 fóka haláláért az Egyesült Államok északkeleti partjainál, miután halálos tüdőgyulladást okozott az állatokban.

Kína a tenyésztett és vadon élő madarak hatalmas populációi révén ideális környezetet biztosít a madárvírusok keveredéséhez és mutációjához. Egyes vírusok szórványosan megfertőzik az embereket, általában azokat, akik baromfival dolgoznak. Tavaly egy másik madárinfluenza,

a H10N3 is Kínában fertőzött meg először embert

a Reuters cikke szerint.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×