eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Romania, Black Sea Coast, Mangalia, elevated view of shipyard
Nyitókép: Walter Bibikow / Getty

Nem várt csapást szenvedhet az oroszgáz-függetlenedés egyik kulcsa

A romániai offshore-törvény módosítását várják.

Bepereli a román államot a nyílt vízi földgáz kitermeléssel foglalkozó Black Sea Oil and Gas (BSOG). Az amerikai tulajdonú vállalat a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó, úgynevezett offshore-törvény miatt fordul a párizsi kereskedelmi döntőbírósághoz, az Altalajkincsek Országos Ügynökséghez - írja a Maszol.ro.

Az ukrajnai háború után elindult, az orosz gáztól való függetlenedésre irányuló folyamat egyik kulcsának tartják a Fekete-tenger mélyén található földgáz felszínre hozását. A BSOG azt ígérte, még idén elkezdi a kitermelést. A cég még 2019-ben egyértelművé tette, elvárja, hogy a román állam módosítsa az offshore-törvényt.

A jogszabályt 2018-ban módosították úgy, hogy a befektetők a befizetendő adókból és illetékekből nem vonhatják le a beruházás ellenértékének jelentős részét.

A román kormányok azóta többször is ígéretet tettek a törvény módosítására, de ez nem történt meg.

A legjelentősebb fekete-tengeri lelőhely kiaknázására létrejött konzorciumot vezető OMV Petrom egyértelművé, addig nem vágnak bele a beruházásba, míg nem módosítják az offshore-törvényt.

A BSOG menedzsmentje azt közölte, visszavonja a pert, ha az offshore-törvény módosítják addig, míg elkezdődik a kitermelés a Midia Gas Develompent projekt keretében. Ennek a forgatókönyvnek minimális a valószínűsége, mivel az amerikai vállalat a második negyedév folyamán, vagyis legkésőbb június végéig tervezi elkezdeni a kitermelést - teszi hozzá a portál.

A BSOG által koncesszióba vett gázmezőből 10 milliárd köbmétert lehet majd kitermelni. A maximális éves kitermelés a tervek szerint 1 milliárd köbméter lesz, ami Románia fogyasztásának nagyjából 8 százalékát teszi ki.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×