eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pexels

Világörökségi értékek is odaveszhetnek a háborúban

Már eddig is tucatnyi templomot, múzeumot és történelmi emlékhelyet ért támadás Ukrajnában az UNESCO szerint.

Csernyihivért aggódnak most a leginkább az ENSZ kulturális ügynökségének képviselői: az UNESCO már a múlt hónapban közölte, hogy az orosz invázió fényében megerősítette az Ukrajna veszélyeztetett kulturális örökségére vonatkozó védelmi intézkedéseket, például a "kék pajzs" embléma használatát a kulturális helyszínek és műemlékek megjelölésére, írja a Reuters.

"Nagyon aggódunk mind a humanitárius, mind a kulturális örökségi helyzet miatt. Az emberiség öröksége veszélyben van Ukrajnában" - mondta Ernesto Ottone, az UNESCO kulturális főigazgató-helyettese egy sajtótájékoztatón.

Az UNESCO első, részben vagy teljesen listáján a teljesen vagy részben megrongálódott helyszínek közül 29 vallási emlékhely, 16 történelmi épület, négy múzeum és négy műemlék szerepelt.

Audrey Azoulay, az UNESCO vezetője március elején levélben emlékeztette Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy Oroszország aláírta a kulturális örökség háború idején történő védelméről szóló egyezményt. A megkeresésre először hiába vártak orosz választ, majd később Oroszország azt közölte velük, tisztában van kötelezettségeivel és elkötelezett azok irányába.

Az e heti tárgyalásokon Moszkva kilátásba helyezte, hogy a bizalom kiépítése érdekében csökkenteni fogja a főváros, Kijev és a közeli Csernyihiv város közelében folytatott offenzívákat. Kijev és szövetségesei szerint Oroszország ugyanakkor nem jószolgálati gesztusként, hanem átcsoportosítás céljából vonja ki csapatait ezekről a területekről, mert súlyos veszteségeket szenvedtek.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×