eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: PIxabay

Halála után 97 évvel kapott amnesztiát Homer Plessy

Nevéhez fűződik az amerikai szövetségi Legfelsőbb Bíróság 1896-os Plessy vs. Ferguson döntése.

A louisianai kormányzó szerdán poszthumusz kegyelmet adott a színesbőrű Homer Plessynek, akinek nevéhez fűződik az amerikai szövetségi Legfelsőbb Bíróság 1896-os Plessy vs. Ferguson döntése, amely a "külön, de egyenlően" elvvel megadta a faji elkülönítés jogi alapját az Egyesült Államokban.

John Bel Edwards kormányzó New Orleansban írta alá a kegyelmet ünnepélyes ceremónián, nem messze attól a helytől, ahol Plessyt letartóztatták 1892-ben, mert egy kizárólag fehérek számára fenntartott vasúti kocsiba ült, megszegve Louisiana akkori szegregációs szabályait.

"Tollvonásom nem törli el a nemzedékeken át tartó kínt és hátrányos megkülönböztetést" - jelentette ki Bel Edwards. "Mindannyian elismerjük, hogy még sok a teendő, de ez a kegyelem a helyes irányba tett lépés" - tette hozzá.

A rendezvényen jelen voltak a Plessy és a Ferguson családok leszármazottai is. "Úgy érzem, mintha szárnyalnék, mert őseim visznek. Homer Plessynek ma végre érvényesül az akarata" - mondta híres felmenőjére utalva Keithy Plessy.

Az amnesztiát még novemberben javasolta a tagállami kegyelmi tanács, amely egyhangúlag hozta meg a döntést.

A franciául beszélő, kreol Homer Plessyt azért tartóztatták le, mert megsértette az akkor hatályos, úgynevezett Jim Crow-törvényeket. Ezek olyan tagállami és helyi jogszabályok voltak, amelyek a faji elkülönítést érvényesítették az Egyesült Államok déli tagállamaiban, és megfosztották választójoguktól a feketéket.

A cipész foglalkozású Plessy egyébként egy polgárjogi csoport aktivistája volt. Ügyében John Howard Ferguson louisianai bíró döntött, a perben pedig elmarasztaló ítélet született, ami viszont események egész láncolatát indította el egészen az 1896-os legfelsőbb bírósági határozatig.

Plessy a szövetségi Legfelsőbb Bíróság döntését követően, 1897-ben, elismerte "vétkességét" és megfizette az akkor 25 dolláros bírságot. 1925-ben hunyt el.

A Plessy vs. Ferguson ügyben az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy lehetséges elkülönített közlétesítményeket biztosítani különböző faji csoportok számára feltéve, ha azonos színvonalat is biztosítanak. Ez a jogi szabályozás adta meg az alapját a többi között a szegregált iskoláknak is egészen a polgárjogokban és a faji elkülönítés felszámolásában áttörést hozó 1954-es Brown v. Board of Education legfelsőbb bírósági döntésig.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×