eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: PIxabay

Halála után 97 évvel kapott amnesztiát Homer Plessy

Nevéhez fűződik az amerikai szövetségi Legfelsőbb Bíróság 1896-os Plessy vs. Ferguson döntése.

A louisianai kormányzó szerdán poszthumusz kegyelmet adott a színesbőrű Homer Plessynek, akinek nevéhez fűződik az amerikai szövetségi Legfelsőbb Bíróság 1896-os Plessy vs. Ferguson döntése, amely a "külön, de egyenlően" elvvel megadta a faji elkülönítés jogi alapját az Egyesült Államokban.

John Bel Edwards kormányzó New Orleansban írta alá a kegyelmet ünnepélyes ceremónián, nem messze attól a helytől, ahol Plessyt letartóztatták 1892-ben, mert egy kizárólag fehérek számára fenntartott vasúti kocsiba ült, megszegve Louisiana akkori szegregációs szabályait.

"Tollvonásom nem törli el a nemzedékeken át tartó kínt és hátrányos megkülönböztetést" - jelentette ki Bel Edwards. "Mindannyian elismerjük, hogy még sok a teendő, de ez a kegyelem a helyes irányba tett lépés" - tette hozzá.

A rendezvényen jelen voltak a Plessy és a Ferguson családok leszármazottai is. "Úgy érzem, mintha szárnyalnék, mert őseim visznek. Homer Plessynek ma végre érvényesül az akarata" - mondta híres felmenőjére utalva Keithy Plessy.

Az amnesztiát még novemberben javasolta a tagállami kegyelmi tanács, amely egyhangúlag hozta meg a döntést.

A franciául beszélő, kreol Homer Plessyt azért tartóztatták le, mert megsértette az akkor hatályos, úgynevezett Jim Crow-törvényeket. Ezek olyan tagállami és helyi jogszabályok voltak, amelyek a faji elkülönítést érvényesítették az Egyesült Államok déli tagállamaiban, és megfosztották választójoguktól a feketéket.

A cipész foglalkozású Plessy egyébként egy polgárjogi csoport aktivistája volt. Ügyében John Howard Ferguson louisianai bíró döntött, a perben pedig elmarasztaló ítélet született, ami viszont események egész láncolatát indította el egészen az 1896-os legfelsőbb bírósági határozatig.

Plessy a szövetségi Legfelsőbb Bíróság döntését követően, 1897-ben, elismerte "vétkességét" és megfizette az akkor 25 dolláros bírságot. 1925-ben hunyt el.

A Plessy vs. Ferguson ügyben az alkotmánybíróság szerepét ellátó szövetségi Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy lehetséges elkülönített közlétesítményeket biztosítani különböző faji csoportok számára feltéve, ha azonos színvonalat is biztosítanak. Ez a jogi szabályozás adta meg az alapját a többi között a szegregált iskoláknak is egészen a polgárjogokban és a faji elkülönítés felszámolásában áttörést hozó 1954-es Brown v. Board of Education legfelsőbb bírósági döntésig.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×