eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Visszafordul Kína a felhőkarcolók szupersztrádáján

A kisebb városokban nem épülhetnek monumentális toronyházak mostantól.

A hárommillió lakosnál kevesebb embert számláló kínai városokban legfeljebb 150 méter magas épületeket lehet mostantól felhúzni: a népesebb városoknál 250 méter lesz az új határ. Jelenleg az 500 méternél magasabb épületek felhúzására létezik csak tilalom.

Kínában található a világ legmagasabb épületei közül több is, köztük a 632 méteres Shanghai Tower és az 599,1 méteres Ping An Pénzügyi Központ Sencsenben, írja a BBC.

Lakosságszámhoz kötik a magasságot

Helyi tudósítások szerint a hárommillió lakos alatti méretű városokban nincsen szükség a felhőkarcolókra, mivel azok

nem küzdenek azzal a problémával, hogy ne lenne megfelelő mennyiségben beépíthető területük,

így itt csak hiúsági okokból húznak fel szupermagas épületeket. Az év elején több száz ember kezdett menekülésbe, amikor egy 350 méteres felhőkarcoló - a Sencsen városában található SEG Plaza - megingott.

Az ország egyre gyakrabban lép fel a költséges hiúsági projektekkel szemben, bírálva a helyi fejlesztőket, akik megszállottan küzdenek a leglátványosabb épületek megtervezéséért.

Egymásra licitálnak a tervezők

"Olyan időt élünk, amikor az emberek túlságosan akarják azt, hogy olyasmit hozzanak létre, ami valóban bekerülhet a történelemkönyvekbe. Minden épületet a világhír céljával terveznek, amit tervezők és városfejlesztők gyakran azzal akarnak elérni, hogy az extremitásokat hajszolják" - mondta korábban a South China Morning Postnak Csang Sangvu, a Tongji Egyetem Építészeti és Várostervezési Főiskolájának helyettes vezetője.

Büntetik a nem megfelelő engedélyt kiadókat

A Lakásügyi és Város-vidékfejlesztési Minisztérium, valamint a Vészhelyzetkezelési Minisztérium közös nyilatkozatban tette egyértelművé, hogy

mentességet kell kérni,

ha egy hárommilliónál kisebb lakosságú város 150 méternél magasabb felhőkarcolót akar építeni. 250 méternél magasabb épületet semmilyen körülmények között nem épülhet ekkora városban.

A három milliónál több lakosú városok bizonyos körülmények között kérelmezhetnék 250 méternél magasabb felhőkarcoló építését, de 500 méternél magasabb épületek építése számukra is szigorúan tilos lenne. Aki ettől eltérő engedélyt ad ki, azt felelősségre vonják. A kínai Weibo közösségi oldalon többnyire pozitív az új intézkedés fogadtatása.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×