eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nyitókép: Twitter/Polizia di Stato

Kiderült, mire készülnek a G20-ak

Rómában találkoznak, irányt szabnak környezetvédelmi, járványügyi és világkereskedelmi ügyekben.

A világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20-csoport vezetői a hét végi római csúcstalálkozón megerősítik, hogy sürgős lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a globális felmelegedés mértéke az iparosodás előtti értékhez képest ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot - derült ki a G20-ak zárónyilatkozat-tervezetéből, amelybe a Reuters globális hírügynökség csütörtökön betekintést nyert.

"Elkötelezettek vagyunk az egzisztenciális kihívást jelentő klímaváltozás elleni küzdelem mellett" - olvasható a dokumentumban, amelyet a november elején Glasgow-ba tervezett ENSZ-klímakonferenciát megelőzően terveznek közzé tenni.

A G20-ak a nyilatkozat tervezetben elismerik azt is, hogy az

1,5 Celsius-fokos növekedés "jóval kevesebb" negatív hatással jár, mint egy 2 Celsius-fokos emelkedés, így "haladéktalanul lépéseket kell tenni"

a klímaváltozás alacsonyabb hőmérsékleti tartományban tartása végett.

Ugyanakkor továbbra is vitás kérdésnek számít, hogy melyik évben akarják a G20-ak a klímasemlegességet elérni. A vélemények e tekintetben különösen Japán, Kína, Szaúd-Arábia és az uniós tagállamok között térnek el.

A dokumentum továbbá említést tesz arról is, hogy a G20-ak elkötelezettek "a nyílt, tisztességes, és szabályokon alapuló világkereskedelem mellett", amelyre a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés miatt van szükség. Az országcsoport ezért a gazdasági protekcionizmus ellen és a multilaterális kereskedelmi együttműködés mellett emel szót a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjával, illetve szerepének erősítésével.

Az egészségügyi fejezetnél a G20-ak célkitűzésként említik, hogy a világ lakosságának 70 százalékát be kell oltani a koronavírus ellen 2022 közepéig. A zárónyilatkozat megfogalmazói hangsúlyozzák egyben, hogy

ki kell építeni az oltóanyagtermelést a fejlődő államokban.
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×