eur:
414.08
usd:
396.67
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Művészi ábrázolás a két újonnan felfedezett galaxis egyikéről, amint az a por mélyén van rejtőzik, és így láthatatlan a Hubble űrtávcső számára. Forrás: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NASA/ESA Hubble Space Telescope)

Űrrajongók, naptárt elő! - Újabb időpontot közölt a NASA

Február 12-én indul a Holdra a NASA Artemis-1 missziója - közölte az amerikai űrhatóság.

Az Orion űrhajót az elmúlt héten rögzítették az SLS (Space Launch System) elnevezésű megarakétára a NASA Kennedy Űrközpontjában Floridában, ami jelzi, hogy a misszió az előkészületi munkálatok utolsó fázisába jutott.

A jövőre kezdődő útja során az Orion asztronauták nélkül fog a Hold körül keringeni.

Ez lesz az Artemis-1 döntő jelentőségű tesztje, a program célja ugyanis, hogy 2024-ben már asztronautákat szállítsanak a Holdra, ott 2028-ra megteremtsék a tartós emberi jelenlét alapjait. Az amerikai kormány ambiciózus terveinek része ugyanis, hogy a 2030-as évekre embereket juttasson a Marsra.

Az Artemis-programban számos csúszás történt már, és még a NASA vezetői is elismerték, hogy nehéz lesz megvalósítani a kitűzött célokat.

Pontos kilövési dátumot az úgynevezett WDR-teszt (wet dress rehearsal) után határoznak meg. A hajtóműteszt során betöltik a folyékony üzemanyagot a hatalmas, 98 méteres rakétába.

Az Egyesült Államok egyelőre az egyetlen ország, mely embereket juttatott a Holdra - legutóbb 1972-ben, az Apollo-program keretében.

Kína azonban több ambiciózus misszióval szintén erre törekszik. Űrállomása a tervek szerint 2022-ben készül el. Több robottal végzett misszió után a következő évtizedben asztronautákat készül felküldeni a Holdra.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×