Az uniós külügyi szolgálat szóvivője útján arra reagált, hogy Fehéroroszországban hétfőn tizenegy év börtönbüntetésre ítélte a bíróság Marija Kalesznyikavát, az Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök vezette rendszer ellen indított tiltakozó mozgalom egyik vezéralakját, tíz évre pedig egy másik vezető ellenzékit, Makszim Znakot. Mindkettőjüket a hatalom megszerzése érdekében szervezett összeesküvéssel, az állambiztonságot veszélyeztető akciókra való felhívással és szélsőséges szervezet létrehozásával vádolták.
A brüsszeli közleményben az Európai Unió sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a minszki rezsim "folyamatosan és nyilvánvaló módon" semmibe veszi a fehérorosz nép emberi jogait. Továbbá valamennyi politikai fogoly, és mindazok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását követelte, akik jogaik gyakorlása miatt kerültek rács mögé.
Kijelentették: Fehéroroszországnak be kell tartania nemzetközi vállalásait, és az Egyesül Nemzetek Szervezete (ENSZ), valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) keretein belül vállalt kötelezettségeit. Az Európai Unió továbbra is arra törekszik, hogy a fehérorosz hatóságok által elkövetett brutális elnyomás felelőseinek elszámoltathatóságát előmozdítsa - tették hozzá.
Rik Daems, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) elnöke rövid közleményében megdöbbenését fejezte ki a szervezett összeesküvés vádjával elrendelt börtönbüntetés miatt. "Ezek a vádak teljesen megalapozatlanok. Mind a két bátor embert, akik nem tettek mást, mint megvédték az alapvető emberi jogokat hazájukban, azonnal szabadon kell bocsátani" - fogalmazott. Emlékeztett: az ítélet néhány nappal azt követően született, hogy Marija Kalesznyikava megkapta az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlésétől a Václav Havel emberi jogi díjat.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn közleményében bírálta
a "szégyenletes, politikailag motivált ítéletet".
"Ezek az ítéletek további bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a rezsim teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a fehérorosz embereket megillető emberi jogokat és alapvető szabadságjogokat" - fogalmazott.
Dominic Raab brit külügyminiszter szintén bírálta az ítéleteket. "Marija Kalesznyikava és Makszim Znak elítélése azt mutatja, hogy a fehérorosz hatóságok folytatják támadásukat a demokrácia és a szabadság védelmezőivel szemben" - mondta. "A politikai ellenfelek bezárása csak mélyíteni fogja a Lukasenka-rendszer páriastátuszát" - fogalmazott.