eur:
411.24
usd:
393
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Végleg eltűnt egy üzemanyag a benzinkutakról

Az utolsó liter ólmozott benzint Algériában adták el.

Az ENSZ bejelentette, hogy hivatalosan és ténylegesen is megszűnt világszerte az ólmozott benzin forgalmazása – írja a vezess.hu. Júliusban Algériában eladták az utolsó liternyi ólmozott benzint, és ezzel egy hosszú, rendkívül káros korszakot tudhat maga mögött az emberiség.

A benzinbe kevert ólom-tetraetil 1922 óta javítja a motorok teljesítményét, és pusztítja a környezetet és az emberi egészséget. Az ólmozott benzin alkalmazása az 1970-es évekre általános lett, bár a fejlett országokban már a 80-as évektől korlátozták vagy tiltották használatát. Mire az ENSZ 2002-ben útjára indította globális kampányát az ólomadalék beszüntetésére, ez volt az egyik legsúlyosabb egészségkárosító tényező az egész világon.

Az ólmozott benzinből a légkörbe, a talajba, a növényekbe, a vízbe kerülő ólom az emberekben szívbetegséget, stroke-ot és rákot okozhat. Gátolja az agy fejlődését, a kutatások szerint gyermekeknél 5-10 ponttal csökkentheti az intelligenciahányadost.

Magyarországon 1999. április 1-je óta nem kapható ólmozott benzin. Ezzel megelőztük az Európai Uniót, amely 2000. január 1-jétől tiltotta a tagországokban az ólmozott benzin használatát.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×