eur:
394.45
usd:
369.62
bux:
65196.65
2024. április 19. péntek Emma
Kameruni illegális bevándorlók a litvániai Vydeniai településen létesített menekülttáborban 2021. július 10-én. Litvánia rendkívüli állapotot hirdetett a szomszédos Fehéroroszországból érkező közel-keleti és afrikai migránsok áradata miatt. A migránsok feltartóztatására elkezdték egy 550 kilométeres hosszúságú szögesdrótakadály felépítését a Fehéroroszországgal közös határon.
Nyitókép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis

Tálas Péter: két új fronton is növekedhet a migrációs nyomás

Továbbra is a közép- és kelet-mediterrán, illetve a nyugat-balkáni útvonalon érkezik a legtöbb illegális bevándorló Európába, de a Fehéroroszországból érkező csoportok tovább növelhetik a migráció mértékét – mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézet igazgatója. Tálas Péter arról is beszélt, hogy tömegek indulhatnak el Afganisztánból is, ha ott az amerikai csapatkivonások után a tálibok veszik át a hatalmat.

Tálas Péter a Fehéroroszország irányából érkező bevándorlókkal kapcsolatban kiemelte, a keleti útvonal egy ritkán használt útvonal, a Frontex (Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség) adatai szerint 2009 óta 14 300-an érkeztek Európába azon a területen keresztül, miközben a kelet-mediterrán útvonalon másfél millióan, a nyugat-balkáni útvonalon pedig nagyjából egymillióan. Vagyis, amikor arról beszél az Európai Unió, hogy oda kell figyelni, az arra értendő, hogy szemben az ilyenkor szokásos 170-190 emberrel, július elején 1400 ember lépett át Litvánia területére, aminek a fő oka az, hogy a belorusz hatóságok pénzért Minszkbe, majd a litván határra szállítják ezeket az embereket – magyarázta a szakember –, ami tehát egy tudatos politikai döntés. Szerinte mindez azért probléma, mert ilyen támogatással valóban növelhető az illegális migráció mértéke, aminek a hatására a litván hatóságok úgy döntöttek, hasonlóan Magyarországhoz, hogy kerítést fognak építeni.

Közben szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államok kivonulásával Afganisztán válhat az az illegális migráció egyik legneuralgikusabb pontjává. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója szerint az Ázsia szívében fekvő ország abból a szempontból okozhat problémát, hogy mindazok, akik a tálibok esetleges hatalomra kerülését követően veszélyben érzik majd magukat, megkísérelhetik a migrációt, ami óhatatlanul

növekvő nyomást jelenthet, nemcsak Európára, hanem általában azon országokra,

ahová afgánok menekülnek.

Tálas Péter emlékeztetett, a kivonulást követően a hivatalos kormánynak kellene megtartania a hatalmat, de a legtöbb elemző azt valószínűsíti, hogy erre kevés az esély, tekintve, hogy a tálibok már most is jelentős területeket és központokat foglalnak el. Ha a tálib rendszer visszaáll, a politikája és ideológiája valóban olyan fordulatot jelenthet, ami a lakosság egy részének a távozását okozhatja, óhatatlanul növelve a migrációt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
Katonai csapás érte Iránt, botrány van Izraelben – Közel-keleti háborús híreink pénteken

Katonai csapás érte Iránt, botrány van Izraelben – Közel-keleti háborús híreink pénteken

Az iráni FARS hírügynökség szerint három robbanást lehetett hallani Iránban Iszfahán tartományban egy katonai bázison, ahol vadászgépek állomásoznak. Egy amerikai tisztviselő azt mondta, hogy Izrael mért csapást Iránra, a létesítmény nem nukleáris volt. Az iráni légvédelmet aktiválták. Napközben kétértelmű nyilatkozatok születtek azzal kapcsolatosan, valóban Izrael támadott-e, Teherán eddig nem vádolta ezzel meg a zsidó államot, a Hamász viszont igen. Közben Szíriát is támadás érte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×