eur:
411.23
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Magyarországon elérhető összes vakcina (AstraZeneca, Moderna, Szputnyik V A és B, Sinopharm, Pfizer-BioNTech) felhasznált, üres üvegei Soós Zoltán nyíregyházi háziorvosi rendelőjében 2021. április 1-jén.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Nagy vakcinabevásárlást jelentett be az Egyesült Államok

A Modernától érkezhet egy "kör" oltás, szinte bárkit be tudnak majd oltani vele.

Újabb 200 millió adag koronavírus elleni vakcinát vásárol az Egyesült Államok kormánya a Moderna amerikai biotechnológiai vállalattól - közölte a társaság szerdán.

A megállapodás lehetővé teszi a Joe Biden vezette adminisztráció számára, hogy szükség esetén az oltás különböző verzióit kapja meg, például amennyiben módosított oltásra van szükség a vírus egy változatának leküzdéséhez. "Fontos, hogy a megállapodás rugalmasságot biztosít az Egyesült Államoknak abban, hogy kiválasszuk, milyen típusú vakcinát kapunk a Modernától,

ha a vállalat például módosítja az oltóanyag összetételét a gyermekeknek szánt, vagy a mutációk elleni vakcinák esetében"

- mondta a kormány egyik tisztviselője.

A mostanival együtt összesen 500 millió adag oltóanyagot vásárol az Egyesült Államok a Modernától, amelyből 217 milliót már leszállítottak - közölte a vállalat. "Nagyra értékeljük az amerikai kormánnyal folytatott együttműködést. A Moderna Covid-19 elleni vakcinája felhasználható első oltásra, például a gyermekek esetében, vagy esetleg emlékeztető oltásként is, ha szükség lesz rá a pandémia legyőzéséhez." - mondta Stéphane Bancel, a Moderna vezérigazgatója.

Az Egyesült Államok kormánya tavaly augusztusban egy 1,53 milliárd dolláros szerződést írt alá a Modernával, amelynek keretében 100 millió dózis oltóanyagot rendelt meg. A megállapodásban szerepelt egy további 400 millió adag megvásárlására vonatkozó opció is.

A jelenlegi tapasztalatok azt mutatják, hogy az eredeti vakcina hatásos a vírus megjelenő változatai ellen, ettől függetlenül a Moderna és a Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat is tanulmányokat folytat az esetleges módosított változatokkal kapcsolatban.

A bőséges vakcinakínálatnak köszönhetően az Egyesült Államok egy héttel ezelőtt úgy döntött, hogy 500 millió adag koronavírus-oltóanyagot vásárol a Pfizer gyógyszeripari csoporttól és

megosztja azt a rászoruló országokkal.

Biden a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) Nagy-Britanniában rendezett csúcstalálkozója előtt jelentette be, hogy a félmilliárd adag vakcinát az amerikai kormány csaknem száz olyan ország között osztja szét, amelyeknek égető szükségük van e segítségre a koronavírus-járvány elleni küzdelemben.

Az amerikai elnök közölte: a vakcinák szállítása már augusztusban megkezdődik, egyenesen a gyártóüzemekből, és az idén 200 millió adag jut el rendeltetési helyére. A fennmaradó 300 millió dózist 2022 első felében szállítja az Egyesült Államok.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×