eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Nyitókép: Pixabay

Csodaszámba menő szívátültetéssel mentették meg a csecsemő életét

Olyan donorszívet használtak, amely néhány percre megállt, ráadásul a donor és a beteg nem volt azonos vércsoportú – jelentette be a Gregorio Maranon Kórház.

„Kétszeres csoda volt” – mondta Juan Miguel Gil Jaurena, a madridi kórház gyermek szívsebészetének vezetője, hozzátéve, hogy ez az eljárás három éve még nem létezett kisgyermekek esetében és

ilyen kicsi gyermeken még soha nem alkalmazták.

Az eset megnyitja az utat az előtt, hogy több olyan szívátültetésre váró kisgyermeket mentsenek meg, akik túl fiatalok ahhoz, hogy szívkamra működését támogató eszközöket alkalmazzanak náluk addig, amíg nincs megfelelő donorszív.

A két hónapos kislánynak veleszületett szívbetegsége volt, ezt már világra jötte előtt diagnosztizálták nála. A transzplantáció idején súlya csupán 3,2 kilogramm volt.

A műtétet komplikálta, hogy a donor Spanyolország egy másik térségének kórházában volt és

a szív néhány percre megállt, újra kellett indítani működését.

„A kislány a legkisebb csecsemő, akin szívátültetést végeztünk, 24 órával a műtét előtt állapota sokat romlott. Transzplantáció nélkül valószínűleg ma nem lenne itt” – közölte Manuela Camino, a gyermek szívátültetési osztály vezetője.

A kisgyermek jelenleg a kórházban lábadozik.

Tavaly a legtöbb szervátültetést a világon Spanyolországban végezték el, ahol egymillió emberre 37,4 donor jut az Egészségügyi Világszervezet szervadományozási és transzplantációs adatbázisa szerint.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×