Csehországban pillanatnyilag Portugália után a második legnagyobb az európai megbetegedési arány, és csütörtökön újabb 1227 súlyos esetet fogadtak a kórházakban, ami rekord a korábbi adatokhoz képest.
Prágában különösen aggasztónak tartják a brit variáns terjedését, ami egyébként a német egészségügyi hatóságokat is arra késztette, hogy erőteljesen támogassák a cseh-német határszakasz átmeneti lezárását.
Jan Blatny cseh egészségügyi miniszter szerint mostantól a cseh ellátásban bármikor arra kényszerülhetnek, hogy a súlyosabb betegeknél külföldi kezelésért folyamodjanak. Az orvosi kamara elnöke, Milan Kubek mindezek alapján is kommentálta felháborodottan azt a kormányzati szándékot, hogy hétfőtől részleges és fokozatos nyitást kezdenének az eddigi járvány-bezártsághoz képest.
„Olyan ez, mintha a fal felé robogva a fék helyett a gázra taposnánk”
– idézte a cseh rádióban elhangzott nyilatkozatot a brit Guardian.
A nyitást amúgy a cseh ipari és kereskedelmi miniszter szorgalmazta erőteljesen. Karel Havlíček szerint tovább egyszerűen nem halasztható egyes boltok, áruházak „szigorú feltételek melletti” megnyitása, különben mind az ellátásban, mind a gazdaság működésében kezelhetetlenné válhat a helyzet.
Ugyanezzel az érveléssel fordult Németországban levéllel a német kis- és közepes vállalkozások szövetségi szervezete (BVMW) Peter Altmaier gazdasági miniszterhez. A szövetség szerint gazdaságilag fenntarthatatlanná vált a bezárkózás, mert az most már
„nagyobb kárt okoz a gazdaságnak, mint amekkora előnyt jelentett az egészségügyben”.
A BVMW ezért minimum a bezárkózásból történő kilépés fokozatos menetrendjét szeretné hamarosan látni, és mielőbbi (német szövetségi) „gazdasági csúcs” összehívását szorgalmazták az ország gazdasági, politikai és egészségügyi szervezetei között.
Csütörtökön Németországban is rekordszámú megbetegedést regisztráltak: 10 207 új Covid-fertőzést észleltek, szemben a szerdai 9598-cal, és az egy héttel korábbi 9928-cal.