eur:
390.97
usd:
366.83
bux:
68142.02
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab
Az egyik beteget masszírozza egy ápoló a vuhani Fang Cang ideiglenes kórházban 2020. február 17-én. A tüdőgyulladást okozó új koronavírus előidézte betegség halálos áldozatainak száma 1868-ra emelkedett Kínában, a legtöbben a járvány gócpontjában, Hupej tartomány székhelyén, Vuhanban hunytak el.
Nyitókép: MTI/EPA

EU: Kína bocsássa szabadon a járványról tudósító újságírónőt!

Nyilatkozatban szólította fel a kínai hatóságokat kedden az Európai Unió külügyi szolgálata arra, hogy engedjék szabadon Csang Csan újságírónőt, akit előző nap Sanghajban négy év börtönbüntetésre ítéltek, mivel az év elején a vuhani koronavírus- járványkitörés korai szakaszáról tudósított.

A 37 éves nő, akit május közepén vettek őrizetbe, olyan videókat tett közzé az interneten, amelyek egyebek mellett a túlterhelt vuhani kórházakba nyújtottak bepillantást, ezért a bíróság bűnösnek találta "viták szításában és bajkeverésben".

A közlemény szerint, hiteles források támasztják alá, hogy

Csangot fogva tartása alatt kínozták és bántalmazták a hatóságok, egészségi állapota súlyosan romlott,

így rendkívül fontos hogy megfelelő orvosi segítséget kapjon.

A külügyi szolgálat felhívta a figyelmet Csü Ven-seng emberi jogi ügyvéd esetére is, akit a Csiangszui Felső Népbíróság december 13-án ítélt négy év börtönbüntetésre, anélkül hogy a tisztességes tárgyaláshoz való jogát biztosította volna. Venseng pályafutása során, több alkalommal képviselte a bíróság elött polgárjogi aktivisták, és a kínai hatósági erőszak áldozatainak ügyét.

Az uniós testület kiemelte: mély aggodalomra ad okot a véleménynyilvánítás szabadságának, és az információkhoz való hozzáférésnek korlátozása, továbbá az újságírók megfélemlítése és megfigyelése, valamint, az jogvédők elleni hatásági elnyomás növekedése a Kínai Népköztársaságban.

Felszólította a hatóságokat Csang Csan, Csü Vengsen, és minden jogtalanul bebörtönzött jogvédő, és médiamunkás azonnali szabadon bocsátásra.

Az Európai Unió még a héten nagyszabású kétoldalú beruházási megállapodást kíván aláírni Kínával. A megállapodásról szóló több éve tartó tárgyalások során az EU részéről az emberi jogok tiszteletben tartása volt az egyik feltétel Kínával szemben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×