eur:
394.2
usd:
370.93
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma
Kormányellenes tüntetők a chilei fővárosban, Santiagóban 2019. október 22-én. A hatóságok az ország több régiójára és városára kiterjesztették a rendkívüli állapotot. A santiagói metrójegyárak emelése miatt négy nappal korábban kezdődött zavargásokban többen életüket vesztették.
Nyitókép: MTI/AP/Esteban Felix

Chile utcai harcokkal "hangol" a népszavazásra

"El kell menni szavazni vasárnap, de addig is fenn kell tartani a nyomást a kormányon" - így szól a helyzet tömör összefoglalása egy tüntetőtől.

Újabb tiltakozások voltak pénteken Chile fővárosában, és a tüntetők összecsaptak a rendőrökkel Santiago de Chilében két nappal az alkotmány megváltoztatásáról tartandó népszavazás előtt.

A rendőrség már reggel nagy erőkkel vonult fel azon a téren, ahol több mint egy éve rendszeresek a megmozdulások. A rendfenntartók könnygázt és vízágyút is bevetettek a tiltakozók ellen.

Vasárnap

a chileiek arról dönthetnek, hogy megváltoztassák-e az ország alaptörvényét, amelyet eredeti formájában még Augusto Pinochet diktatúrája idején vezettek be,

és amely sokak szerint a társadalmi igazságosság gátja az országban. A kormánykoalíció és az ellenzéki pártok egy évvel ezelőtt állapodtak meg arról, egy hónapig tartó véres zavargásokat követően, hogy népszavazást tartanak az alkotmány módosításáról.

"El kell menni szavazni vasárnap, de addig is fenn kell tartani a nyomást a kormányon" - mondta egy tiltakozó az AFP francia hírügynökségnek. "Mindig lesz erőszak, ez elkerülhetetlen. Erőszak nélkül nincs nyomásgyakorlás" - tette hozzá.

Előző vasárnap 25 ezer ember gyűlt össze Chile fővárosában, hogy a társadalmi változásért indított mozgalom megalakulásának első évfordulójára emlékezzenek. A tiltakozások ugyan márciusban a koronavírus-járvány miatt megszakadtak, de augusztusban újrakezdődtek. Tavaly november óta immár több mint 30 ember halt meg a tüntetéseken és több ezren megsebesültek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×