eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke sajtótájékoztatót tart a Szabadkán a párt székházában 2020. június 21-én, a szerbiai parlamenti, vajdasági tartományi és önkormányzati választás napján. A VMSZ-nek az előzetes választási eredmények alapján a parlamentben várhatóan 9 mandátuma lesz. Pásztor István mögött Pásztor Bálint (b3), a VMSZ alelnöke és listavezetője, Kovács Elvira (j) alelnök és Juhász Bálint (j2), a Prosperitáti Alapítvány ügyvezetője.
Nyitókép: MTI/Molnár Edvárd

Elemző: történelmi eredményt ért el a Vajdasági Magyar Szövetség

Ördögh Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa szerint megvan az oka, hogy miért kell akkor is bevenni a szocialistákat a kormányba, ha nélkülük is megvan a kétharmad.

Korábban nem tapasztalt támogatásról biztosították az állampolgárok a Szerb Haladó Pártot a vasárnapi parlamenti választáson, de történelmi eredményt ért el a Vajdasági Magyar Szövetség is.

Ördögh Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa az eredményeket elemezve az InfoRádióban elmondta, a kormányerő nagyjából eltalálta, mire számíthat (61-62 százalék), amivel kétharmados támogatottságú kormány alakulhat.

"Volt erre már példa, akkor nem megfelelően használták ki ezt a kormányzásban. A következő négy évben talán sikerül az állam fejlődésére és az integrációra felhasználni" - fogalmazott az adjunktus.

A Vajdasági Magyar Szövetség az eddigi 4 mandátum helyett 5-öt remélt, de még az is lehet, hogy 9 képviselője ül az új parlamentbe.

"Ez valóban nagy arányú növekedést jelent, a pártelnök nyilatkozata szerint ez körülbelül 70 ezer szavazónyi támogatást mutat a legutóbbi 50 ezer után, erre 2008-ban volt legutóbb példa. Hasonló is a helyzet, mivel

a Vajdasági Magyar Szövetség mellett más magyar párt most sem indult."

A belgrádi törvényhozásba ezúttal 3 százalékos volt a bejutási küszöb, ezt - úgy néz ki - 7 lista lépheti át, ebből 4 kisebbségi csoport lesz és 3 országos párt.

"A jelenleg is kormányon lévő szocialisták 32 körüli mandátumra számíthatnak, az ő támogatottságuk csökkent. Egyetlen ellenzéki csoportként a Szerb Patrióta Szövetség szerepel a következő ciklusban, egy korábbi vízilabdázó vezetésével 12 mandátumuk lesz, 4,2 százalékos támogatottság után" - folytatta Ördögh Tibor.

A választáson 47,7 százalékos volt a részvétel, ami a szakértő szerint meglehetősen alacsony a korábbihoz képest, ehhez hozzájárulhatott egy részellenzéki bojkott is.

"A bojkottálók számára az alacsony részvétel úgy fordítható, hogy legitimációs problémája lesz az új parlamentnek"

- tette hozzá, de a kormányközeli elemzők szerint az esős idő és a koronavírus-járvány sokkal inkább oka lehetett az otthonmaradásnak.

Ami biztos: a Vajdaságban magasabb volt a részvétel, mint országosan.

Arra a kérdésre, hogy miért lesz koalíciós kormányzás, ha a szocialisták nélkül is megvan Aleksandar Vucic kétharmada, azt mondta, így "még nagyobb lesz a társadalmi lefedettség", illetve "olyan feladatok jönnek, amelyekhez nem árt az egység" (alkotmányozás, EU-tárgyalások, gazdasági fejlődés biztosítása, Koszovó ügyének megoldása).

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×