A francia egészségügyi minisztérium csütörtök esti összesítése szerint
még mindig háromszáz fölött volt Franciaországban a koronavírus-járvány nap halálozásainak száma:
az elmúlt 24 órában 339-cel 24 376-ra emelkedett az előző napi 427 után, de a kórházi betegek számának csökkenése folytatódott.
Kórházban 191-en hunytak el a fertőzés következtében az elmúlt 24 órában a szerdai 243 után, és ezzel 15 244-re emelkedett a kórházi halottak száma. Az idősotthonokból és a szociális intézményekből - ahol a járvány kezdete óta 9034-en haltak meg - 98 új halálesetet jelentettek az előző napi 184 után.
A kórházakba szerdán még mindig 1400 új beteg érkezett, de összességében a kórházban kezeltek száma 551-gyel 26 283-ra csökkent, miután egyre többen távoznak gyógyultan.
Az intenzív osztályokon 188-cal kevesebb súlyos beteget kezeltek, mint szerdán, több mint három hete csökken a lélegeztetőgépre szorulók száma, jelenleg 4019-en vannak. A tetőzés április 9-én volt 7200 súlyos beteggel - emlékeztetett Jérme Salomon járványügyi igazgató a sajtótájékoztatón, aki azt is elmondta, hogy a járvány kezdete óta 49 476-an gyógyultan távoztak a kórházakból.
Franciaország közben megkezdte a felkészülést a szigorú kijárási korlátozások május 11-től esedékes fokozatos enyhítésére, s ennek érdekében a kormány az ország 104 megyéjének harmadát nyilvánította vörös, azaz fertőzött övezetnek. Idetartozik a párizsi régió és az ország északkeleti része.
A sajtótájékoztatón bemutatott térképet mostantól naponta aktualizálják az egészségügyi hatóságok a vírus terjedésének és a kórházi ágyak leterheltségének függvényében. A zöld, azaz a kevésbé fertőzött megyékben élők május 11-től szélesebb körű kijárásra lesznek jogosultak, mint a vörössel megjelölt megyékben élők, s a két csoport nem keveredhet majd egymással. A kijárási korlátozásokat területenként felváltó más-más óvintézkedéseket május 7-én véglegesíti a kormány.
A sportminisztérium azt már közölte, hogy május 11-től az egész országban igazolás nélkül is engedélyezett lesz a szabadtéri sportolás, de a futóknak és a kerékpározóknak legalább tízméteres távolságot kell tartaniuk egymástól, illetve a járókelőktől.
A francia statisztikai hivatal csütörtöki prognózisa szerint
az általános karantén vége után még hosszú időre lesz szükség ahhoz, hogy a gazdaság magához térjen.
A tanulmány szerint a vendéglátó- a szállodaipart, valamint a kulturális életet sújtja leginkább a járvány miatti gazdasági visszaesés, miután az éttermek, bárok, kávézók, színházak, mozik, múzeumok nem nyithatnak meg a karantén május 11-i feloldása után sem, a nyári fesztiválok pedig elmaradnak.
Emmanuel Macron államfőhöz intézett nyílt levelükben - amelyet a Le Monde című napilap címlapján közölt - francia filmsztárok, többi között Catherine Deneuve, Jean Dujardin és Omar Sy a bizonytalan helyzetbe került kollégáik helyzetére kívánták felhívni a figyelmet és az állam segítségét kérték az érdekükben. Sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a kormány eddig megfeledkezett róluk, és emlékeztettek arra, hogy a francia kulturális szektor mindegy 1,3 millió embernek ad munkát.