eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Védőmaszkos vásárlók egy ABC-áruházban, Lombardia székhelyén, Milánónban 2020. március 8-án, miután a tüdőgyulladást okozó újkoronavírus-járvány további terjedésének megállítására az olasz kormány vesztegzár alá vonta az észak-olaszországi Lombardia tartományt és az országrész 15 másik városát. A vírus eddig 233 ember halálát okozta Olaszországban.
Nyitókép: MTI/AP/LaPresse/Claudio Furlan

Koronavírus-helyzet első kézből - A leggazdagabb olasz tartományt is megviseli a kór terjedése

Sorban állás van a koronavírus-fertőzéssel leginkább érintett Lombardiában számos élelmiszerüzletnél, és ott is kötelező az egy méteres távolságtartás. Sokan otthonról dolgoznak, otthon tanulnak. Több kórház lélegeztetőgépes egysége túlterhelt - számolt be a helyzetről két, Olaszországban élő magyar nő.

Észak-Olaszország után keddtől az ország teljes területén korlátozásokat vezetnek be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.

"Most azt kérték, hogy mindenki maradjon otthon, és csak indokolt esetben hagyjuk el a lakásunkat – például ha valakinek muszáj bemennie dolgozni, vagy például a közértbe megy vásárolni. Ellenőrzések lesznek az utakon" – kezdte beszámolóját a Lombardia tartományban élő Mikes Claudia. Itt már vasárnap óta vesztegzár van érvényben.

A korlátozások nem okoztak pánikot,

az emberek nem kezdtek készlet felhalmozásba, nincs élelmiszerhiány a vesztegzár alá helyezett észak-olaszországi területeken.

"Iszonyatosan sokan voltak (az élelmiszerüzletben), csak egyesével engedték be az embereket, hogy garantálni tudják az egyméteres távolságot. Élelmiszerből – legalábbis egyelőre – van elegendő, tele voltak a polcok – igaz, az alkoholos fertőtlenítőszerek eltűntek a polcokról".

Az iskolák zárva vannak, és várhatóan jó ideig zárva is maradnak, ezért sok tanár már elkezdett online órákat tartani a diákoknak – mondta el Mikes Claudia. Sok helyen az interneten küldik haza a leckét, néhány tanár már egyre ügyesebben oktat Skype-on – tette hozzá.

Bár Toszkánában egyelőre nem léptek életbe a lombardiaihoz hasonló szigorú intézkedések, mégis, aki teheti, otthonról dolgozik – mondta el a Firenzében élő Kiss Eszter.

"Itt is egyméteres távolságot kell tartanunk egymástól, ez a hétköznapokban például azt jelenti, hogy

a boltban fizetéskor a futószalagra csak egy bizonyos távolságra tehetik a vásárlók az áruikat, és a sorok azért is hosszabbak, mert a sorban állók között is meg kell tartani az előírt távolságot"

– számolt be a kisfiával épp a vásárlásból hazatérő nő.

Az iskolák itt is bezártak, a családoknak kell megoldaniuk a fiatalok felügyeletét. A tartomány vezetője azt ígérte, azon családok, akik kénytelenek bébiszittert fogadni, és ezt számlával igazolni tudják, a járvány lecsengése után némi pénzbeli segítséget kapnak a helyhatóságtól.

Milánó, 2020. március 9.
Milánóból távozni kívánó utas kiutazási kérelmet tölt ki Lombardia tartomány székhelyének központi pályaudvarán 2020. március 9-én. A tüdőgyulladást okozó újkoronavírus-járvány további terjedésének megállítására az olasz kormány vesztegzár alá vonta az észak-olaszországi Lombardia tartományt és az országrész 15 másik városát.
MTI/AP/LaPresse/Claudio Furlan
Milánóból távozni kívánó utas kiutazási kérelmet tölt ki Lombardia tartomány székhelyének központi pályaudvarán 2020. március 9-én. A tüdőgyulladást okozó újkoronavírus-járvány további terjedésének megállítására az olasz kormány vesztegzár alá vonta az észak-olaszországi Lombardia tartományt és az országrész 15 másik városát. MTI/AP/LaPresse/Claudio Furlan

Kiss Eszter szerint hiába az ország leggazdagabb területe az észak-olasz régió, és hiába itt a legjobban felszereltek az egészségügyi intézmények, a betegek ellátását egyre nehezebben bírják.

"Elég drámai a helyzet a lombardiai kórházakban. Mivel rengeteg a megbetegedés, sok embernek egyszerre van szüksége lélegeztetőgépre, és mint a híradókból, orvosok beszámolóiból kiderült, sokszor az is előfordul az intenzív osztályokon, hogy az orvosoknak el kell dönteniük, kinek adják a lélegeztetőgépet –

el kell dönteniük, kinek van nagyobb esélye a túlélésre".

Olaszországban a koronavírus eddig mintegy 7000 embert betegített meg, a halálos áldozatok száma nagyjából 400.

A hétfői, összes külföldi és belföldi hírt tartalmazó percről percre tudósítás itt olvasható!

Minden főbb Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×