Az Alternatíva Németországnak (AfD) lett a vasárnapi brandenburgi és szászországi törvényhozási választás legfőbb győztese, miután mindkét tartományban a második helyen végeztek, utóbbi régióban 27, míg előbbiben 23 százalékkal – ismertette Vincze András, az InfoRádió németországi tudósítója.
Bár mindkét tartományban az eddig kormányzó két egykori tömegpárt, Szászországban a Kereszténydemokrata Unió (CDU), Brandenburgban pedig az SPD tarthatja meg a kormányrudat, legfeljebb koalíciós partnerekkel együttműködve, miután mindkét tartományban
óriási szavazatveszteséget szenvedtek el,
ami elmondható az egykori NDK állampártjából kinőtt Die Linkére (Baloldal) is. Csak a zöldeknek sikerült némileg növelniük a támogatottságukat – tette hozzá Vincze András.
Kuriózum viszont, jegyezte meg az InfoRádió tudósítója, hogy ismét bejutott a potsdami Landtagba a kizárólag ebben a tartományban működő Szabad Választók (FW) egyesült polgári mozgalma, amelynek az élén a magyar állampolgársággal is rendelkező Vida Péter jogász áll.
Noha, mind Brandenburgban, mind Szászországban a jelenleg kormányzó két párt eddigi miniszterelnöke tarthatja meg a kormányrudat – ismételte meg Vincze András –, a 2021-es szövetségi választásokkal kapcsolatban a nagykoalíciónak, amely az SDP-ből és a CDU/CSU-ból áll, igencsak át kell gondolnia, hogy hogyan tovább. Annak ellenére, hogy az Angela Merkel kancellár vezetése alatt álló koalíció a széteséstől még nem kell tartson, hiszen mind a kereszténytábor politikusai, mind pedig a szociáldemokraták
pontosan tudják, hogy egy országos szintű előre hozott választás alkalmával alighanem ugyanúgy járnának, mint a vasárnapi napon
helyi szinten Brandenburgban és Szászországban tartott voksolások során. Jelesül hogy a fennállásuk óta a leggyengébb eredményt érték el. Valószínűleg erre fog utalni az október végén esedékes, idei utolsó tartományi választás kimenetele is Türingiában.
Vincze András végezetül megjegyezte, bár az AfD sikerei egyelőre elsősorban a keleti régiókra tehetők, azonban már a nyugati tartományokban is mutatkoznak jelei, így várhatóan a szociáldemokratáknak és a két kereszténypártnak is át kell gondolnia, hogy melyek azok az okok, amelyek a választópolgárokat egyre nagyobb mértékben az AfD zászlaja alá hívják, egy lassú politikai erjedést okozva Németországban, annak ellenére, hogy a nagy pártok, mint az SDP, a CDU/CSU, vagy akár a baloldali Zöldek egyelőre azt hangoztatják, hogy kormányszinten semmiképpen sem akarnak együttműködni az Alternatíva Németországnak csoportosulással.