eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Tűz emészti a párizsi Notre-Dame-székesegyházat 2019. április 15-én. A lángok a restaurálási munkálatokhoz felállított állványzaton keletkeztek és onnan terjedtek tovább. A tűz következtében összeomlott az épület huszártornya és odaveszett teljes tetőszerkezete.
Nyitókép: MTI/AP/Thibault Camus

Ólommérgezést kaphatott egy gyerek, aki a leégett Notre-Dame mellett járt iskolába

Ólommérgezést kaphatott egy fiú a párizsi Notre-Dame-székesegyházban áprilisban kitört tűzvész után. A párizsi egészségügyi hatóságok szerdai közlése szerint a fiú állapotát folyamatosan ellenőrzik.

A múlt héten megvizsgált gyereknek nem kell gyógykezelésen részt vennie. Egyelőre azt igyekeznek megállapítani, hogy a szervezetében lévő ólom az április 15-i tűzből vagy más forrásból származik-e. Egyedül az ő szervezetében haladta meg a vér ólomtartalma a literenként 50 mikrogrammot, azt a határértéket, amelyet már kötelező jelenteni a hatóságok felé.

A fiú iskolája a katedrális közelében helyezkedik el. Júliusban be is zárták az intézményt a területén mért magas ólomszint miatt.

Párizsban 162 gyerek esetében vizsgálták meg az ólomszintet, miután a tűzben megolvadt a több száz éves katedrális tetőszerkezete és tornya, amelyek több száz tonna ólmot tartalmaztak. Közülük tizenhatról a vérteszt megállapította, hogy vérükben a kockázatot jelző 50 mikrogrammos határához közelít az ólom szintje.

Az első körben megvizsgált 82 gyermek között is találtak egyet, akinek vérében az ólomszint meghaladta a 50 mikrogrammos határértéket, de róla kiderült, hogy a megemelkedett ólomszint nem a tűzvésszel, hanem a lakásuk erkélyének ólomtartalmával áll összefüggésben.

Júniusban a hatóságok a Notre-Dame közelében élő hét év alatti gyermekeknek és a várandós nőknek javasolták elsősorban a vértesztet, mivel ők különösen érzékenyek az ólommérgezésből és az ólomnak való kitettségből eredő egészségügyi problémákra.

Július közepén felfüggesztették a székesegyház helyreállítási munkáit a munkások egészségére veszélyt jelentő, nem megfelelően kezelt ólomszennyezettség miatt.

A munkavédelmi felügyelet jelentése szerint a helyreállításon dolgozó munkások egészségre káros mértékű ólomszennyezésnek lehetnek kitéve, és az ezzel kapcsolatos munkavédelmi szabályokat nem tartották be. Michel Cadot prefektus arra kérte a kulturális ügyek regionális igazgatóságát, hogy a helyszínen állítsa le a munkát, amíg nem biztosítják a dolgozók védelme érdekében az ólomszennyezés mérését és fel nem készítik őket megfelelően a munkavédelmi szabályok betartására.

A Mediapart francia oknyomozó portál július elején arról számolt be, hogy a tűzvészt követően az ólomszint egészségügyi határértékének 400-700-szorosát mérték a katedrális környékén a talajban. A portál azzal vádolta a párizsi hatóságokat, hogy leplezni akarják a problémát, de az egészségügyi illetékesek ezt cáfolták.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×