eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Mohamed bin Szalmán szaúd-arábiai trónörökös herceg egy rijádi nemzetközi befektetési  konferencián 2018. október 23-án. A konferencia az első jelentős nemzetközi esemény Szaúd-Arábiában azóta, hogy október 2-án a királyság isztambuli főkonzulátusán megölték Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságírót.
Nyitókép: MTI/AP/Amr Nabil

A szaúdi trónörökös szerepét is kivizsgálnák a Hasogdzsi-ügyben

Hitelt érdemlő bizonyítékok szükségessé teszik Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös szerepének kivizsgálását Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásában - jelentette be Agnes Callamard, a megölt szaúdi újságíró ügyének kivizsgálásával megbízott ENSZ-jelentéstevő.

Hangsúlyozta, hogy a csaknem 100 oldalas vizsgálati anyag nem nevez meg bűnöst, azonban felszólítja Antonio Guterres ENSZ-főtitkárt, hogy kérjen tájékoztatást a szaúdi nyomozásról.

A jelentés javasolja továbbá, hogy az ügyben hozott szankciókat terjesszék ki magára a trónörökösre is, illetve a személyes vagyontárgyaira addig, amíg Mohamed bin Szalmán ártatlansága be nem bizonyosodik.

A jelentés a trónörökös mellett megnevezi a bizalmasát, a már korábban gyanúba keveredett, ám a vádemelést mindezidáig elkerülő Szaúd al-Kahtánit is.

"Az igazság kiderítése nem ér véget azzal, hogy megtaláljuk azt, aki a ravaszt meghúzta" - jelentette ki Callamard a szerdán nyilvánosságra hozott fejlemények kapcsán.

A jelentést előzőleg Rijád is megkapta, ám szaúdi részről egyelőre nem érkezett hivatalos reagálás.

Szaúd-Arábia korábban határozottan elutasított minden olyan feltételezést, miszerint Mohamed bin Szalmánnak bármilyen köze lett volna Hasogdzsi meggyilkolásához.

A királyságban jelenleg tizenegy ember pere zajlik az ügyben, közülük ötre az ügyész halálbüntetést kért. A vádlottak személyazonosságáról és az eljárásról a hatóságok csak vonakodva adnak információkat, szerdán pedig Callamard elmondta, hogy januárban indított nyomozása során ő maga is kevés segítséget kapott Rijádtól. A jelentéstevő már februárban bírálta Szaúd-Arábiát, mert szerinte a királyság aláásta a török hatóságoknak a gyilkosság kivizsgálására irányuló erőfeszítéseit.

A jelentéstevő szerdán

javasolta azt is, hogy a vádlottak perét Szaúd-Arábián és Törökországon kívül, nemzetközi bíróságon folytassák le.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma korábban tizenhat embert nevezett meg, akikről úgy vélte, hogy közük volt Hasogdzsi halálához, és beutazási tilalommal sújtotta őket.

A szaúdi vezetést élesen bíráló, 2017 óta az Egyesült Államokban élő Dzsamál Hasogdzsi újságírót 2018. október 2-án gyilkolták meg Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán. Rijád a gyilkosságot először tagadta, később azonban - annak ellenére, hogy nyilvánosságra került hangfelvételek bizonyították a gyilkosság tényét - azt állította, hogy az újságíró dulakodásban vesztette életét. A gyilkosság vádlottjainak pere januárban kezdődött Rijádban. Hasogdzsi holtteste a mai napig nem került elő.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×