eur:
414.4
usd:
397.76
bux:
79316.49
2024. december 23. hétfő Viktória
Theresa May brit miniszterelnök a Brexit ügyében tartandó rendkívüli kabinetülésre indul a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből 2018. november 14-én. Az ülésen a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás szövegtervezetét vitatják meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Brüsszelben tárgyal May

Brüsszelbe utazik szerdán a brit miniszterelnök. A Downing keddi tájékoztatása szerint Theresa May szerda este Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével tárgyal a brit EU-tagság megszűnése (brexit) utáni kapcsolatok keretrendszeréről.

Az Európai Unió vasárnapra teljes körű, soron kívüli csúcstalálkozót hívott össze. Ennek napirendjén a Brexit feltételeiről szóló megállapodástervezet véglegesítése szerepel, de Theresa May már a hétvégén jelezte, hogy még a csúcstalálkozó előtt kétoldalú tárgyalást tart Junckerrel Brüsszelben.

Az 585 oldalas tervezetet a múlt héten hagyta jóvá a brit kormány, de a dokumentum rendkívül népszerűtlen a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas brexit-táborán belül, és a legnagyobb észak-írországi britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) is jelezte, hogy jelenlegi formájában nem támogatja a megállapodástervezetet.

Ennek különös jelentőségét az adja, hogy a tízfős alsóházi DUP-frakció külső támogatásától függ a brit kormány sarkalatos jelentőségű törvénytervezeteinek elfogadtatása a parlamentben, mivel a Konzervatív Pártnak nincs önálló többsége az alsóházban.

A DUP-frakció már a következő pénzügyi év költségvetését megalapozó egyes pénzügyi törvények kedd éjszakai szavazásain is tartózkodott, nem titkoltan azért, hogy ezzel is jelezze a kormánynak elégedetlenségét a Brexit-megállapodás tervezetével.

A tervezet legvitatottabb pontja az, hogy ha a kétoldalú jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok feltételrendszeréről a brexit után tervezett átmeneti időszak végéig nem születik megállapodás, tartalékmegoldásként egységes vámtérség jönne létre az Európai Unió és az Egyesült Királyság egésze között, annak érdekében, hogy ne kelljen visszaállítani a hosszú évek óta nem létező határellenőrzést Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság között.

A keményvonalas tory brexit-tábor és a szintén rendkívül EU-szkeptikus irányvonalú DUP közösen vallott álláspontja szerint ez a megoldás - mivel nincs meghatározva lejárati végdátum - azzal a kockázattal jár, hogy az Egyesült Királyság meghatározatlan ideig, akár végleg az EU vámuniójának hatálya alatt maradhat.

Theresa May azonban több nyilatkozatában is hangsúlyozta, hogy a tervezetben szereplő tartalékmegoldás - ha egyáltalán szükséges lesz az alkalmazása - eleve csak átmeneti lehet, hiszen az EU jogi keretrendszere sem engedi, hogy az unió e megállapodástervezet alapján állandó jellegű vámjogi viszonyban maradjon az Egyesült Királysággal.

A kormányfő a Sky News hírtelevízió hétvégi interjúműsorában hangsúlyozta azt is, hogy

a tárgyalások még nem zárultak le, a tárgyalóküldöttségek jelenleg is dolgoznak.

Theresa May már ebben a műsorban is jelezte, hogy a következő napokban, még az EU-csúcs előtt ő is Brüsszelbe utazik, ahol találkozik más vezetők mellett Jean-Claude Junckerrel, részben annak áttekintésére, hogy e tárgyalások hogyan haladnak.

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 09:44
×
×
×
×