eur:
394.13
usd:
365.33
bux:
65384.6
2024. március 29. péntek Auguszta
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen a visegrádi országok (V4) kormányfői, Andrej Babis cseh, Peter Pellegrini szlovák, Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök (b-j) az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napján 2018. június 29-én.
Nyitókép: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Politico: törések alakultak ki a visegrádi négyek csoportjában

Az elmúlt hónapokban törések keletkeztek a visegrádi négyek csoportján belül, már inkább Magyarország és Lengyelország, illetve Csehország és Szlovákia szövetségéről van szó - írta kedden a Politico.

A brüsszeli hírportál arról számolt be, hogy el kell felejteni az Európai Unióban alakuló, sokat emlegetett keleti-nyugati megosztottságot, mert az új törésvonal a keleti országokon belül húzódik.

A szocialista blokk egykori tagjainak álláspontja jelentősen eltér számos fontos ügyben, például a jogállamiság és a védelempolitika kérdésében, és ez kihatással lehet a következő többéves uniós költségvetési keretről szóló tárgyalásokra. Miközben ugyanis a régió egésze jelentősen függ az EU-s támogatásoktól, a politikai egység hiánya megnehezíti a közös fellépést - emelték ki.

A cikkben rámutattak, hogy az utóbbi időszakban fokozódott a megosztottság a visegrádi államok között, mivel a magyar és a lengyel kormány folyamatosan hadakozik Brüsszellel a jogállamisági kérdések miatt, Csehország és Szlovákia azonban mérsékeltebb.

"Amit látunk, az már inkább V2+V2, mint V4" - mondta egy névtelenséget kérő közép-európai diplomata a híroldalnak.

A Politico emlékeztetett rá, hogy Budapest és Varsó egyfajta kölcsönös védelmi szerződést kötött, ígéretet tettek rá, hogy leszavazzák az esetleges szankciókat a másik ellen az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti jogállamisági eljárásban. Pozsony és Prága azonban nem tett hasonló nyilatkozatokat, ehelyett tárgyalást sürget a vita megoldása érdekében.

A szerző szerint a távolodás folyamata természetes fejlődésnek számít a térségben, amelyet lényegében egyedül az öt évtizeden át tartó szovjet uralom egyesített.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×