A haláleset múlt szombaton történt. Roman Snyicer, a kórház főorvosa elmondta, hogy a fiút aznap reggel szállították be a kórházba, akkor már állapota közepesen súlyos volt. Körülbelül egy héttel korábban betegedett meg, otthon ápolták. Kanyaró ellen nem volt beoltva. Mivel állapota rohamosan romlott, az intenzív osztályra vitték, de az életét már nem tudták megmenteni.
A kárpátaljai fiú idén már a 15. halálos áldozata a kanyarónak Ukrajnában: 11 gyermek és négy felnőtt halt bele a betegségbe, a mostanit megelőzően október 1-jén egy hároméves kisfiú a nyugat-ukrajnai Lviv megyében. Az év eleje óta már csaknem 34 ezren betegedtek meg Ukrajnában kanyaróban, közülük több mint 20,5 ezer a kiskorú. Az utóbbi hetekben országosan hozzávetőleg 600-800 új beteget regisztrálnak. Európában idén eddig összesen 37 ember halt meg kanyaró miatt, és 41 ezer regisztrált beteg van.
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Szövetségének elnöke az ATV Start című műsorban felidézte, hogy a betegség nagyon fertőző, nagy tömegeket érintő járványt okozott az 1960-1970-es években. A jelenlegi helyzet azért alakulhatott ki, mert az oltási kampány következtében a magas átoltottság miatt kialakult az úgynevezett "nyájimmunitás", valamint az emberek azt hitték, hogy ez a betegség már eltűnt. Holott a betegség ott volt, csak nem voltak fogékonyak az átoltottság miatt az emberek.
Az utóbbi időben divat lett az oltásellenesség is, így megemelkedett a fogékony emberek száma. Így ismét felütötte a fejét a betegség – magyarázta a gyermekorvos. Mindezek következtében egyik évről a másikra megduplázódott a kanyarós betegek száma.
Póta György szerint Magyarország még nagyon jó helyzetben van, mert nálunk mindössze 18 megbetegedésről tudnak, míg Romániában, Szerbiában, Ukrajnában sokkal rosszabb a helyzet. Azok, akik 1990 után születtek, kétszer vannak oltva, ők maximálisan védettek, viszont akik előtte születtek, az akkori oltási rend miatt nem rendelkeznek teljes védettséggel, de addig nem fertőződtek meg, amíg élt a nyájimmunitás.