eur:
409.43
usd:
374.78
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
A biztonsági személyzet egyik tagja Szaúd-Arábia törökországi konzulátusának bejáratában Isztambulban 2018. október 16-án. Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságírónak október 2-án nyoma veszett, miután felkereste hazája isztambuli főkonzulátusát, mert szüksége volt szaúdi dokumentumokra, hogy házasságot köthessen.
Nyitókép: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz

Trump szerint Hasogdzsi vélhetően már halott

Donald Trump szerint Dzsamál Hasogdzsi vélhetően már halott, az amerikai elnök ezt újságíróknak mondta csütörtökön, hozzátéve, hogy hitelt ad az amerikai hírszerzés jelentéseinek, amelyek szerint a szaúdi ellenzéki újságíró meggyilkolásának a hátterében valószínűleg magas rangú szaúdi körök állnak.

Az elnök mindazonáltal óvakodott a szaúdi uralkodócsalád tagjait, köztük Mohamed bin Szalmán trónörököst felelőssé tenni az újságíró haláláért.

"Azt hiszem, Hasogdzsi halott" - mondta újságíróknak először a Fehér Ház Ovális Irodájában. A The New York Times című lap újságírójának azt hangoztatta, hogy bízik az amerikai hírszerzés több forrásból származó jelentéseiben, amelyek erőteljesen sugallják a magas rangú szaúdi részvételt a Hasogdzsi-gyilkosságban. Bár kifejezetten Szalmán herceg felelősségét nem vetette fel, értésre adta: a gyanú, miszerint ő rendelte el a gyilkosságot, komoly kérdéseket vet fel az amerikai-szaúdi szövetségi viszonyt illetően.

A Washington melletti Andrews légitámaszponton megerősítette az üggyel kapcsolatos véleményét. "Nagyon-nagyon rossz dolog ez, és komoly következményekkel kell járnia".

A The New York Times egyébként a tudósításában megjegyezte: az elnök a Fehér Házban tőle szokatlanul visszafogott volt, és többszöri kérdés után is elutasította, hogy megvitassa az újságíró eltűnéséhez vezető feltételezett történéseket és a szaúdi koronaherceg szerepét az ügyben.

Csütörtökön délelőtt Mike Pompeo külügyminiszter rövid sajtótájékoztatón közölte: azt tanácsolta Donald Trumpnak, hogy adjon még pár napot a szaúdiaknak a vizsgálatokra Dzsamál Hasogdzsi ügyében. A tárcavezető, aki a héten villámlátogatást tett Rijádban és Ankarában, hangsúlyozta: mind Szaúd-Arábiában, mind Törökországban világossá tette, hogy az amerikai kormányzat "nagyon komolyan veszi Dzsamál Hasogdzsi eltűnésének ügyét". Ugyanakkor fontosnak tartotta megismételni, hogy az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia között régi a stratégiai partneri viszony.

A szaúdi újságíró október 2-án tűnt el hazája isztambuli főkonzulátusán, ahová házasságkötésével kapcsolatos ügyeit ment intézni.

Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×