eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay.com

Szörnyű állapotban az olasz gazdaság – lépett a kormány

Az egyik legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera szerdai száma arról számolt be, a római kormány kissé csökkentette a költségvetési hiánycélt. A múlt héten az Európai Bizottság és a piacok nagy riadalmára az olasz kormány a hazai össztermék 2,4 százalékában szabta meg a deficitcélt a következő három évre, ami háromszor nagyobb az elődje által 2019-re vállalt 0,8 százaléknál.

Fóris György, a Bruxinfo brüsszeli irodájának igazgatója szerint azért kritikus ez az adat, mert a görögök után az olaszok vannak a legjobban eladósodva az unióban.

A kormány éjszakába nyúló ülésen döntött a következő három évre tervezett GDP-arányos deficitcél újabb módosításáról. Giuseppe Conte miniszterelnök, két helyettese Luigi Di Maio az Öt Csillag Mozgalom (M5S), Matteo Salvini a Liga vezetője, valamint Giovanni Tria pénzügyminiszter sürgősségi megbeszélése Brüsszel és a piacok megnyugtatására szolgált. A római pénzügyi tárcától kiszivárgó hírek szerint

lázas munka folyik, és ismételt kormányülésen határoznak a részletekről.

A szerdára beígért kormányülést azonban óráról órára halasztják.

Az olasz lap éresülése szerint a deificitcélt ezt követően évről évre csökkenti: 2020-ban a korábban tervezett 2,4 százalékról 2,2-re, 2021-ben pedig 2 százalékra. Olasz elemzők szerint az intézkedés felgyorsítja az adósságráta visszaszorítását – írja az MTI.

A korrekció azonban ismételt újraszámolásra kényszeríti az olasz kormányt, amely az idő ellen fut, hogy a vélgleges költségvetési csomag elkészüljön az október 20-i bemutatásig. Olasz sajtóértesülések szerint a jövőre kitűzött 2,4 százalékos defiticél teljesítéséhez még 15-20 milliárd euró hiányzik. Luigi di Maio úgy nyilatkozott,

a kormányszakértők "ollóval a kezükben" igyekeznek csökkenteni a felesleges költségvetési kiadásokat.

Valójában a két kormánypárt kevésről hajlandó lemondani választási ígéreteik betartását tartva szem előtt: az M5S ragaszkodik az állampolgári jogon járó alapjövedelem bevezetéséhez, a Liga pedig nem akarja halasztani a nyugdíjreformot. Olaszország leminősítésétől tartva, engedtek nyomásgyakorlással vádolva Brüsszelt. Matteo Salvini közösségi bejegyzéseiben egyenesen kijelentette, Róma kártérítést kér az EU-tól az Olaszországot ért piaci támadás miatt. Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnökének szavaira, miszerint az olasz kormány bedönti az euró-övezetet, Salvini kijelentette, csak józanokkal hajlandó tárgyalni.

Az Európai Parlamentben tárgyaló Paolo Savona, olasz EU-ügyi miniszter, akit a római kormány árnyék pénzügyminiszterének tartanak, tagadta, hogy Olaszország az euróból való kilépését fontolja. "A líra nem tér vissza, az euróban maradunk" - mondta Paolo Savona.

Az olasz újságok szerint ennyire "zavaros" költségvetési tervezete még nem volt Olaszországnak. Úgy vélik, ha az M5S és Liga nem tudja minél gyorsabban megvalósítani választási ígéreteit, egyetlen kiútnak az előrehozott választásokat fogják tartani.

„Az olasz gazdaság általában nagyon rossz helyzetben van, lejtmenetben van már több mint 10, igazából 15 éve”

– mondta az InfoRádiónak Fóris György, hozzátéve: folyamatosan csökken az exportja, alig növekszik a gazdasága, tömegével mennek csődbe helyi vállalkozások, késnek a kifizetések.

A Bruxinfo brüsszeli irodájának igazgatója kiemelte: az olasz állam a lejtmenetet külső hitelekből is finnanszírozta, éppen ezért mérhetetlenül el van adósodva, a GDP 131 százaléka az államadósság mértéke, ennél csak Görögországban nagyobb ez a szám. Ráadásul a külső és belső adósság is magas.

A szakértő szerint az adósság visszafizetéséhez új források kellenek, ahhoz pedig nagyobb teljesítőképességre van szükség. „Ennek a jelei nem látszanak” – fogalmazott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×