Halmozódnak az ellentétek Kína és az Egyesült Államok között, ezért mondhatta le az ázsiai nagyhatalom valamennyi erre a hétre betervezett szakértői szintű tárgyalását az USA-val. A patthelyzetben Salát Gergely Kína-kutató szerint a következő időszak a legfelső szintű vezetők üzengetéséről szól majd.
"Donald Trump a múlt héten jelentette be, hogy szeptember 24-től 200 milliárd dollárnyi termékre vet ki büntetővámot a korábbi 50 milliárd mellé, ez egy eléggé komoly tétel" - világított rá az okokra az InfoRádióban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője. Hozzátette,
Kína úgy nem szívesen ül le tárgyalni, hogy "előtte kap két pofont".
A Salát Gergely által "védővámnak" nevezett intézkedés az amerikai-kínai kereskedelmi forgalom felét teszi ki, ugyanakkor a szakértő véleménye szerint a diplomácia egészére nem hat ki a kereskedelmi lépés. Ezen a téren többet jelentenek Donald Trump elnök Twitter-bejegyzései, amire a kínaiak visszaszólnak, a piacok pedig "idegesek lesznek".
A Portfólió elemzője, Hornyák József viszont arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Államok és Kína között
kiújult kereskedelmi háború a globális növekedési ütemet is veszélyeztetheti,
a kereskedelem akadályoztatása ráadásul mindkét félnek veszteség, az elemzők már vissza is nyesték globális növekedési várakozásaikat 0,1-0,2 százalékkal.
"Főképp Kínában lehet számítani arra, hogy ennél jelentősebbek lesznek a hatások" - mondta el az InfoRádiónak Hornyák József, aki globális, tehát Európára is kiterjedő kereskedelmi háborúra nem számít, de arra igen, hogy a két világhatalom további vámokat vethet ki egymás termékeire.
Donald Trump természetesen számol azzal, hogy az amerikai gazdaság legfőbb hitelezője Kína, ám a mostani védővám kezdeményezésével a szakértő szerint vállalta a lehetséges veszteségeket is.
Az InfoRádió Aréna című műsorának vendége kedden 18 órától Salát Gergely sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője lesz.