eur:
394.04
usd:
365.7
bux:
0
2024. március 29. péntek Auguszta
Tokió, 2018. augusztus 15.Akihito japán császár (j) és Micsiko császárné fejet hajt az oltár előtt a tokiói Nippon Budokan csarnokban, ahol megemlékezést tartanak a II. világháború során elhunyt japán katonák és polgári személyek emlékére Japán háborús kapitulációjának 73. évfordulóján. Japán 1945. augusztus 15-én jelentette be, hogy feltétel nélkül leteszi a fegyvert az Egyesült Államok előtt. A fegyverszüneti egyezményt szeptember 2-án írták alá az amerikai Missouri hadihajón. (MTI/EPA/Ota Kijosi)
Nyitókép: MTI/EPA/Ota Kijosi

Utoljára emlékezett meg a fegyverletételről a japán császár

Mély megbánásról beszélt szerdán Akihito japán császár országa második világháborúban játszott szerepéről utolsó megemlékező beszédében.

"A múltra tekintve, szem előtt tartva a mély megbánás érzéseit, őszintén remélem, hogy a háború borzalmai soha nem ismétlődnek meg" - fogalmazott az uralkodó.

Hirohito japán császár 73 évvel ezelőtt, a Hirosimára és Nagaszakira mért amerikai atomcsapás után, 1945. augusztus 15-én jelentette be, hogy Japán leteszi a fegyvert, és ezzel Európán kívül is véget ért a második világháború. A fegyverletételt hivatalosan szeptember 2-án írták alá.

A 84 éves Akihito, a modern japán történelemben példátlan módon, előreláthatólag jövő tavasszal lemond, és legidősebb fiának, Naruhitónak adja át a krizantémtrónt. Az uralkodó három évvel ezelőtt jelezte, hogy kora és állapota már megnehezíti számára, hogy ellássa császári teendőit. Viszont a vonatkozó törvény nem rendelkezett a császár lemondásának lehetőségéről, ezért módosítani kellett a jogszabályt.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

A kormány veszélyhelyzeti intézkedései vannak Brüsszel asztalán

Az Európai Bizottság két ügyben is kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a közbeszerzésre vonatkozó uniós jogszabályok megsértésére hivatkozva még tavaly év végén, amelyek heteken belül új szintre léphetnek. A Portfolio uniós döntéshozóktól úgy értesült, hogy több esetben látnak még kételyeket a magyar közbeszerzési rendszert illetően, így valószínűleg további egyeztetésekre lesz szükség, ezek után májusban felszólítást küldhetnek, hogy ne citálják Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×