Kétnapos tárgyaláson folytatódik Brüsszelben az egyeztetés Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépéséről.
- Csütörtökön az ír-északír határellenőrzés kérdésében próbálnak megegyezésre jutni a felek,
- pénteken pedig az unió és a szigetország jövőbeli kapcsolatairól tárgyalnak.
Legutóbb Michel Barnier, az európai uniós Brexit-ügyi főtárgyaló és Dominic Raab, illetékes brit miniszter július 27-én egyeztetett, szintén Brüsszelben, akkor azonban nem sikerült megállapodniuk a már említett határkérdésről, mivel az Egyesült Királyság az uniós vámtarifákat, illetve az EU kereskedelempolitikai szabályait alkalmazná azon termékekre, amelyek belépnek brit területre, de végcéljuk az unió valamely tagállama, Michel Barnier azonban ettől elzárkózott, mondván, hogy olyan országnak, amelyre nem vonatkozik az unió irányítási struktúrája, nem adhat a közösség felhatalmazást az uniós vámszabályok alkalmazására.
Szabó Barnabás, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársa most sem számít áttörésre.
„Talán néhány részleten keresztül közelebb tudják hozni az álláspontokat.
Nehéz megmondani, hogy ez pontosan mit jelenthet, hiszen egyelőre folytatják azt a fajta süketek párbeszédét, amit elsősorban Theresa May-nek a kül- és belpolitikai érdekek vagy politikai konstellációk közötti lavírozása diktált. Nehéz megmondani, de nagy áttörésre én nem számítanék” - hangsúlyozta
Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője nemrég az InfoRádió Aréna című műsorában úgy látta, hogy továbbra is van esély arra, hogy még idén elfogadják a felek a kilépésről szóló dokumentumokat.
„Ez egy olyan művelet lesz, amelybe mindenki egy kicsit bele fog rokkanni.
Azt azért vegyük figyelembe az, hogy kiválik egy ország, amelyik számos szempontból fontos volt, de számos szempontból gyengítette egyébként az integráció irányát, például védelmi politikában a britek nem nagyon engedték az Európai Uniót ellépni, ennek vannak pozitív és vannak negatív oldalai is. Az EU számára a pozitív oldal egyébként az, hogy a Brexit inkább egységbe kovácsolta, egy belsőbb koherenciát erőltetett rá, felismerésekhez vezette az uniót. Hogy ebből képes lesz-e az Európai Unió egységesen és megerősödve kijönni, az egy másik kérdés, de az igazság szerintem: a vitáktól nem kell feltétlenül félni” - fejtette ki.
A legújabb közvélemény-kutatás alapján egyébként az Egyesült Királyságban már többségbe kerültek a brexit ellenzői.