eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
London, 2018. július 10.A Brexit-folyamat leállítását követelő tüntetők uniós zászlókat lengetnek a parlament épülete előtt Londonban 2018. július 10-én. (MTI/EPA/Rick Findler)
Nyitókép: MTI/EPA/Rick Findler

Brüsszelben folytatódik a "süketek párbeszéde"

Csütörtökön folytatódnak a brit uniós kilépésről kezdett tárgyalások Brüsszelben.

Kétnapos tárgyaláson folytatódik Brüsszelben az egyeztetés Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépéséről.

  • Csütörtökön az ír-északír határellenőrzés kérdésében próbálnak megegyezésre jutni a felek,
  • pénteken pedig az unió és a szigetország jövőbeli kapcsolatairól tárgyalnak.

Legutóbb Michel Barnier, az európai uniós Brexit-ügyi főtárgyaló és Dominic Raab, illetékes brit miniszter július 27-én egyeztetett, szintén Brüsszelben, akkor azonban nem sikerült megállapodniuk a már említett határkérdésről, mivel az Egyesült Királyság az uniós vámtarifákat, illetve az EU kereskedelempolitikai szabályait alkalmazná azon termékekre, amelyek belépnek brit területre, de végcéljuk az unió valamely tagállama, Michel Barnier azonban ettől elzárkózott, mondván, hogy olyan országnak, amelyre nem vonatkozik az unió irányítási struktúrája, nem adhat a közösség felhatalmazást az uniós vámszabályok alkalmazására.

Szabó Barnabás, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársa most sem számít áttörésre.

„Talán néhány részleten keresztül közelebb tudják hozni az álláspontokat.

Nehéz megmondani, hogy ez pontosan mit jelenthet, hiszen egyelőre folytatják azt a fajta süketek párbeszédét, amit elsősorban Theresa May-nek a kül- és belpolitikai érdekek vagy politikai konstellációk közötti lavírozása diktált. Nehéz megmondani, de nagy áttörésre én nem számítanék” - hangsúlyozta

Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője nemrég az InfoRádió Aréna című műsorában úgy látta, hogy továbbra is van esély arra, hogy még idén elfogadják a felek a kilépésről szóló dokumentumokat.

„Ez egy olyan művelet lesz, amelybe mindenki egy kicsit bele fog rokkanni.

Azt azért vegyük figyelembe az, hogy kiválik egy ország, amelyik számos szempontból fontos volt, de számos szempontból gyengítette egyébként az integráció irányát, például védelmi politikában a britek nem nagyon engedték az Európai Uniót ellépni, ennek vannak pozitív és vannak negatív oldalai is. Az EU számára a pozitív oldal egyébként az, hogy a Brexit inkább egységbe kovácsolta, egy belsőbb koherenciát erőltetett rá, felismerésekhez vezette az uniót. Hogy ebből képes lesz-e az Európai Unió egységesen és megerősödve kijönni, az egy másik kérdés, de az igazság szerintem: a vitáktól nem kell feltétlenül félni” - fejtette ki.

A legújabb közvélemény-kutatás alapján egyébként az Egyesült Királyságban már többségbe kerültek a brexit ellenzői.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×