eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Brüsszel, 2018. május 2.Günther Oettinger, az Európai Bizottság uniós költségvetésért és emberi erőforrásokért felelős tagja (b) és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy brüsszeli sajtóértekezleten 2018. május 2-án, miután a bizottság bemutatta a 2021 és 2027 közötti időszak európai uniós költségvetési tervezetét az Európai Parlamentben. A háttérben olvasható felirat jelentése: EU-költségvetés a jövőért. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
Nyitókép: STEPHANIE LECOCQ

Uniós büdzsé: "hosszú vitafolyamat elé nézünk"

Az Európai Bizottság 10-11 hónapon belül lezárná a 2021-től kezdődő uniós költségvetési ciklus büdzsé-tervezetének vitáját - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a bizottság budapesti képviseletének vezetője. Ezt követően ugyanis kezdődnek az európai parlamenti választások, majd új bizottság állhat fel, tehát a költségvetési vita is nagyon elhúzódhat.

Az Európai Bizottság folyó áron 1279 milliárd (2018-as árakon 1135 milliárd) eurós költségvetési tervezetet dolgozott ki a 2021–2027-es időszakra, ami a Nagy-Britannia kilépése után maradó 27 tagállam együttes bruttó nemzeti termékének (GNI) az 1,11 százaléka. A mostani költségvetési ciklusban az országok a nemzeti jövedelmük 1,03 százalékát utalták át az uniós költségvetésbe, a befizetések GNI-arányosan nőnek.

A javaslat egyes kiadások jelentős lefaragását is tartalmazza: 5 százalékkal csökkentenék az agrártámogatásokat, ezen belül 4 százalékkal a közvetlen kifizetéseket, valamint 7 százalékkal a kohéziós alapokat – ismertette az Európai Parlamentben Günther Oettinger költségvetési biztos.

Zupkó Gábor, az Európai Bizottság budapesti képviseletének vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy a költségvetés kiadásainak legnagyobb részét, 40 százalékát az agrártámogatás-vidékfejlesztés, a regionális támogatások, és a kohéziós alapok teszik ki.

"Több mint kétszeresére növekszik a határvédelem, és az oktatás, ifjúság támogatása, a belbiztonságnál pedig 80 százalékos növekedés látható majd"

- mondta Zupkó Gábor. Ebből az következik - tette hozzá -, hogy mivel a költségvetés nagyságrendileg hasonló, mint az eddigi, a hagyományos nagyobb alapokra az új prioritások miatt valamivel kevesebb jut.

"Négy-hét százalékos csökkenés látható a főösszegekben.

Egy olyan költségvetés született, ami ambícióiban megfelel a korábbiaknak, annak ellenére, hogy a bevételek lehetősége valamennyivel szűkült"

- tette hozzá a Bizottság budapesti képviseletének vezetője. Jelezte azt is, hogy a britek kiválása miatt ambicionálnának valamivel nagyobb hozzájárulást, válaszul azokra kihívásokra, amit az európai polgárok is látnak.

"Oettinger elnök úr itt volt Budapesten és konzultált a V4-ek vezetőivel a javaslatról. Ennek a javaslatnak majd meg kell győznie az összes tagországot, és meg kell győznie az Európai Parlament többségét is" - emelte ki Zupkó Gábor.

Ebből akkor lehet majd költségvetés, hogyha az összes tagország egyetért vele, és az Európai Parlamentet is sikerül meggyőzni.

"Egy hosszú vitafolyamat elé nézünk, de szeretnénk 10-11 hónapon belül a végére jutni, mert utána Európai Parlamenti választások lesznek, új mandátummal érkezik egy új bizottság" - és ha nem készül el időben a tervezet a következő pénzügyi ciklus elejére, akkor halasztódhatnak a kifizetések.

"Van egy ilyen ambíciónk, hogy

egy év múlva már a megállapodás a kezünkben legyen, szeretnénk ha mindenki aktív lenne ebben a vitában, de ennek előkészítésében nagyon sokat tettünk, konzultáltunk a nemzeti kormányokkal,

de azért azt nem mondanám, hogy a pecsét rajta van a javaslaton" - szögezte le Zupkó Gábor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×