Kim Dzsong Un átlépte pénteken a két Koreát elválasztó demarkációs vonalat Panmindzsonban, és megkezdte a tárgyalásokat Mun Dzse In dél-koreai elnökkel; a koreai háború befejezése, 1953 óta ő az első észak-koreai vezető, aki Dél-Korea területére lépett.
Meglepő lépést is tett, ugyanis a két országot elválasztó határvonalnál átinvitálta az északi oldalra déli partnerét - ez nem szerepelt az előre megállapított protokollban.
A megbeszélések délutáni részében bejelentették, hogy az 1953-ban csak tűzszünettel véget ért koreai háború lezárásaképp békeegyezményt kötnek.
Formal end to Korean War will be declared later this year, 65 years after hostilities ceased, North and South Korean leaders agree https://t.co/W6skDX9a7q
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 2018. április 27.
A hivatalosan Panmunjomi nyilatkozat a békéért, a jólétért és a Koreai-félsziget egyesítéséért címet viselő dokumentumot a két állam egész napos csúcstalálkozója és a Kim Dzsong Un és Mun Dzse In között zajló félórás megbeszélése után hozták nyilvánosságra.
A két vezető ünnepélyesen kijelenti, hogy nincs többé háború a Koreai-félszigeten, új, békés időszak veszi kezdetét
– áll a nyilatkozatban.
„Kim Dzsong Un elnök úr és én egyetértettünk abban, hogy megoldható a teljes denuklearizáció, ez közös célunk” – mondta a nyilatkozat aláírása után Mun Dzse In dél-koreai elnök.
Észak-Korea vezetője kijelentette: hogy a két Korea egységbe tömörült emberek sokasága, akiknek együtt kell működniük az újraegyesülés érdekében. „Nem olyan emberek vagyunk, akik szemben állnak egymással, egységben kell élnünk. Sokáig vártunk erre a pillanatra. Mindannyian” – fogalmazott Kim-Dzsong Un, aki – a dél-koreai vezetővel szemben – nem említette beszédében a nukleáris leszerelést.