eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Panmindzson, 2018. április 27.Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (b) és Mun Dzse In dél-koreai elnök sajtótájékoztatót tart a két Koreát elválasztó panmindzsoni demilitarizált övezetben a déli oldalon levő Béke Házában folytatott tárgyalásukat követően 2018. április 27-én. Kim Dzsong Un személyében 65 éve először lép észak-koreai vezető dél-koreai területre. (MTI/EPA pool/Korea-közi csúcs sajtószolgálata)
Nyitókép: -------------------

Békemegállapodást köt Észak- és Dél-Korea

Hatvanöt évvel a koreai háború lezárása után formálisan is békét köt Észak- és Dél-Korea.

Kim Dzsong Un átlépte pénteken a két Koreát elválasztó demarkációs vonalat Panmindzsonban, és megkezdte a tárgyalásokat Mun Dzse In dél-koreai elnökkel; a koreai háború befejezése, 1953 óta ő az első észak-koreai vezető, aki Dél-Korea területére lépett.

Meglepő lépést is tett, ugyanis a két országot elválasztó határvonalnál átinvitálta az északi oldalra déli partnerét - ez nem szerepelt az előre megállapított protokollban.

A megbeszélések délutáni részében bejelentették, hogy az 1953-ban csak tűzszünettel véget ért koreai háború lezárásaképp békeegyezményt kötnek.

A hivatalosan Panmunjomi nyilatkozat a békéért, a jólétért és a Koreai-félsziget egyesítéséért címet viselő dokumentumot a két állam egész napos csúcstalálkozója és a Kim Dzsong Un és Mun Dzse In között zajló félórás megbeszélése után hozták nyilvánosságra.

A két vezető ünnepélyesen kijelenti, hogy nincs többé háború a Koreai-félszigeten, új, békés időszak veszi kezdetét

– áll a nyilatkozatban.

„Kim Dzsong Un elnök úr és én egyetértettünk abban, hogy megoldható a teljes denuklearizáció, ez közös célunk” – mondta a nyilatkozat aláírása után Mun Dzse In dél-koreai elnök.

Észak-Korea vezetője kijelentette: hogy a két Korea egységbe tömörült emberek sokasága, akiknek együtt kell működniük az újraegyesülés érdekében. „Nem olyan emberek vagyunk, akik szemben állnak egymással, egységben kell élnünk. Sokáig vártunk erre a pillanatra. Mindannyian” – fogalmazott Kim-Dzsong Un, aki – a dél-koreai vezetővel szemben – nem említette beszédében a nukleáris leszerelést.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet

Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×