eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Prága, 2018. április 9.Andrej Babis ügyvezető cseh miniszterelnök és kormánya lemondását követelik tüntetők Prága belvárosában 2018. április 9-én. Babist azzal gyanúsítja a rendőrség, hogy a korábbi években jogtalanul jutott európai uniós forrásokhoz, s ezért büntetőeljárást indított ellene. Prágában, Brünnben és a nagyobb városokban a többezres, a kisebb városokban pedig néhány száz főből álló tömeg követelte Babis és kormánya távozását. (MTI/EPA/Martin Divisek)
Nyitókép: MARTIN DIVISEK

Több ezren tüntettek a kormányfő ellen Csehországban

Tisztességes kormányért és tisztességes kormányfőért tüntettek több ezren hétfő este Csehország-szerte. Prágában, Brünnben és a nagyobb városokban a többezres, a kisebb városokban pedig néhány száz főből álló tömeg azt követelte, ne legyen a cseh kormány élén olyan politikus, aki ellen büntetőeljárás van folyamatban.

A prágai Vencel téren Mikuláš Minář, a Millió pillantás a demokráciáért civil szervezet elnöke tolmácsolta a tüntetés lényegét. „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az ország miniszterelnöke ellen büntetőeljárás legyen érvényben, és ugyancsak elfogadhatatlan, hogy ez a személy az előző rendszerben ügynökként tevékenykedett” – mondta Minář.

A prágai tüntetés fő elemét nem a szónoklatok jelentették, sokkal inkább az Andrej Babiš kárára elhangzott jelszavak. A demonstrálók nem kímélték Miloš Zeman köztársasági elnököt sem, aki támogatja Babišt és a bizalom nélküli kormány további regnálását. A tüntetők emellett kiálltak a sajtószabadság mellett, a megmozdulás végén pedig közösen elénekelték a cseh himnuszt.

A Millió pillantás a demokráciáért aláírásgyűjtésbe kezd. Céljuk, hogy ne Andrej Babiš legyen Csehország miniszterelnöke. Babiš azt rója fel a civil szervezetnek, hogy elutasítja a vele való találkozást. A Millió pillantás a demokráciáért ennek ellenkezőjét állítja. Azt mondják, párbeszédre hívták a kormányfőt, de ő nem reagált a felhívásukra.

Andrej Babišt azzal gyanúsítja a rendőrség, hogy a korábbi években jogtalanul jutott európai uniós forrásokhoz, s ezért büntetőeljárást indított ellene. Babiš a vádat határozottan elutasítja, s azt állítja, politikai megrendelésre született meg.

Mivel az első Babiš-kabinet januárban nem kapott bizalmat, most az államfőnek újra döntenie kell, kit nevez ki kormányfőnek és bíz meg a kormányalakítással. Babiš jelenlegi megbízatása csak a kormányalakítási tárgyalásokra szól. A tavaly októberi cseh képviselőházi választást az ANO mozgalom nyerte. Az ANO-nak a 200 tagú parlamenti alsóházban azonban csak 78 mandátuma van, ezért egyedül nem képes olyan kormányt alakítani, amely bizalmat kapna a parlamentben.

Andrej Babišsal a többi parlamenti párt épp a folyamatban lévő büntetőeljárás miatt nem akar együttműködni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×