eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Donald Trump rivális hatalmakkal próbál együttműködni

Donald Trump rivális hatalmakkal próbál együttműködni

Kína és Oroszország „rivális hatalmak”, akikkel megpróbálunk együttműködni, de mindig érvényesítjük Amerika érdekeit – erről beszélt Donald Trump, aki most ismertette új biztonsági doktrínáját. Az amerikai elnök szerint elődei hibát követtek el a külföldi „országépítéssel”, és elhanyagolták hazájukat.

Kína és Oroszország az amerikai gazdasági hegemónia két fő ellenlábasa – közölte ünnepélyes külsőségek között előadott külpolitikai beszédében Donald Trump. Az amerikai elnök ugyanakkor sokkal diplomatikusabban fogalmazott, mint a kormányzata által összeállított Nemzetbiztonsági Stratégiai Dokumentum. A beszéd előtt kiadott anyag „revizionista hatalomnak” nevezi a két államot, és Oroszországról megjegyzi, hogy az beavatkozik az amerikai politikába, Kínát pedig gazdasági gyakorlata miatt élesen bírálja.

Trump inkább „rivális hatalmakként” emlegette őket, akikkel „nagyszerű partnerséget” kell kiépíteni. Példaként említette, hogy legutóbbi telefonbeszélgetésük során Putyin orosz elnök köszönetet mondott Trumpnak, és meglepő módon az őt manipulátornak tartó CIA-nak, amiért Szentpétervár ellen készülő állítólagos terrortámadásokra figyelmeztették.

Trump beszédének gerincét képezte a kampányában emlegetett „Amerika mindenekelőtt” szlogen, és erre utalva bírálta elődei külpolitikáját. Mint mondta, külföldön folytattak „nemzetépítést”, miközben elhanyagolták saját országukat. Az új külpolitika négy pillérre épül, de ezek között nem említette az emberi jogokat és a klímaváltozást – siettek megjegyezni bírálói.

Ezek helyett az ország védelméről, az amerikai jólét megóvásáról, valamint a béke erőn keresztül történő megvalósításáról és az amerikai befolyás kiterjesztéséről beszélt. „Az Egyesült Államok többé nem huny szemet érdekei megsértése, a csalás és a gazdasági agresszió felett” – mondta. Katonák előtt tartott beszédében azt is közölte, hogy „Amerika visszatér, erősen tér vissza” és győzni fog.

Trump sikerként írta le a Párizsi Klímaegyezményből való amerikai kivonulást, és azt mondta: a gazdag országoknak „vissza kell téríteniük a költségeket”, amiért az Egyesült Államok megvédi őket. Megismételte korábbi kampányígéretét arról is, hogy falat épít a mexikói határon az illegális bevándorlás megfékezésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×