Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 20. szombat Teofil
Románia visszavonná Verespatak világörökségi jelölését

Románia visszavonná Verespatak világörökségi jelölését

A bukaresti kormány visszavonná azt a pályázatot, amellyel az UNESCO a világörökség részévé nyilváníthatná az erdélyi Verespatakot. Az ok a tervezett aranybánya ellehetetlenülése.

A román kormányfő egy televíziós műsorban bírálta az idei év elején távozott, Dacian Ciolos vezette szakértői kormányt, amelynek kulturális minisztere - mandátuma utolsó napján - felterjesztette az UNESCO-hoz azt a pályázatot, amellyel felkerülhet Verespatak a védett kulturális örökségek listájára. Mihai Tudose jelenlegi miniszterelnök jelezte, szeretné visszavonni ezt. Az okokról Pászkán Zsoltot, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső szakértője beszélt:

„Római kori bányajáratok vannak. Az idegenforgalom számára lehetne megnyitni egy érdekes helyet, ha nem gyalulnák le egy bánya miatt. Időközben a bányajogot birtokló kanadai cég pert indított Románia ellen, a román kormány arra hivatkozik, hogy ha az UNESCO listáján a verespataki helyszín, akkor ezt úgy lehetne a nemzetközi döntőbíróságon értelmezni, hogy Románia megakadályozta egy jog gyakorlását, és akkor a cég kártérítésre lenne jogosult.”

Vannak azonban Romániában is olyan szakértők, akik ezt az okfejtést nem találják helyénvalónak – tette hozzá Pászkán Zsolt. A vállalat egyébként 4,4 milliárd dollár kártérítést követel, amiért 15 év huzavona után Bukarest megakadályozza a beruházás megvalósítását.

A Gabriel Resources az erdélyi Érchegységben akarta megnyitni Európa legnagyobb ciántechnológiás, külszíni aranybányáját 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kitermelésére. A román parlament 2014 júniusában utasította el az aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet.

A miniszterelnök most azt mondta, reméli, hogy még nem késő visszavonni a pályázatot, aminek érdekében levélben már tájékoztatták is az UNESCO-t.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Donald Trump le akar számolni Venezuela elnökével

Donald Trump le akar számolni Venezuela elnökével

Az amerikai elnök teljes olajblokádot hirdetett Venezuela ellen, hadihajókkal zárná el az ország fő bevételi forrását. Szakértők szerint a gazdasági nyomás egyedül nem biztos, hogy elég lesz a rendszer megdöntéséhez.

Az EU nem ezt az utat tervezte Ukrajna támogatására - Merz ennek ellenére elégedett

A zárolt orosz vagyon érintetlen maradt, a tagállamok három kivétellel Ukrajna 90 milliárd eurós támogatásában állapodtak meg. Legalábbis a nyilvánosság előtt ezzel a német kancellár is elégedett volt, noha az eredményhirdetésig az ellenkezőjét remélte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×