Infostart.hu
eur:
381.85
usd:
325.06
bux:
125197.21
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

Trump mégsem hozza létre az újabb tanácsadó testületét

Donald Trump amerikai elnök eredeti tervével ellentétben mégsem hozza létre az ország infrastruktúrája megújításával foglalkozó tanácsadó testületet - jelentette meg nem nevezett fehér házi forrásokra hivatkozva csütörtökön az amerikai közszolgálati rádió (NPR) és több tévécsatorna

A Fehér Ház nem indokolta a 15 tagúra tervezett testület felállításának elmaradását. Elemzők szinte egybehangzó véleménye szerint azonban a magyarázat Donald Trumpnak a szombati charlottesville-i tüntetésekről és ellentüntetésekről, majd a konföderációs korszak szobrainak eltávolításáról közzétett Twitter-bejegyzéseiben és elhangzott nyilatkozataiban, ezek következményeiben keresendő. Trump ugyanis szerdán már feloszlatott két elnöki tanácsadó testületet. Az ipari tanácsadó testületben hétfőn és kedden öt gazdasági szakember nyújtotta be lemondását, szerdán pedig a stratégiai és politikai tanácsadók készültek testületileg lemondani - az elnök ezt előzte meg a két testület feloszlatásával.

A nyilatkozatai miatti felháborodás hatással van Trump floridai üdülőkomplexumára, a Palm Beachen lévő Mar-a-Lagóra is. Nagy cégek, intézetek, különböző jótékonysági szervezetek ott szoktak adománygyűjtő gálaesteket rendezni. Csütörtök este az Országos Rák Intézet és a Clevelandi Klinika bejelentette: jótékonysági gálájuknak jövőre már más helyszínt keresnek.

Közéleti szereplők és politikusok változatlanul erőteljesen bírálják az elnököt. A Trumpot támogató Murdoch-sajtóbirodalom egyik igazgatója, James Murdoch - Rupert Murdoch fia - nyilatkozatban ítélte el Trump válaszát a zavargásokra. Tim Cook, az Apple óriáscég elnök-vezérigazgatója a munkatársaknak küldött elektronikus levélben fejtette ki álláspontját vele kapcsolatban, és egymillió dollárt ajánlott fel két rasszizmusellenes civilszervezetnek.

Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának republikánus elnöke tőle szokatlanul élesen bírálta az elnököt. Tennessee-ben újságíróknak nyilatkozva leszögezte: "az elnök mindeddig nem adta tanúbizonyságát annak a képességnek és tudásnak, amelyre szüksége van ahhoz, hogy elnökként sikeres legyen". Corker meglátása szerint Donald Trump "nincs tisztában ennek a nemzetnek a karakterével, nagyszerűségével". A szenátor "radikális változtatásokat" sürgetett a Fehér Házban, és azt javasolta Trumpnak, "szálljon magába" és kezdjen el gondolkodni azon, mi a legjobb - nem neki, hanem - a nemzet egészének.

Steve Cohen, demokrata párti kongresszusi képviselő bejelentette: azt tervezi, hogy javaslatot nyújt be a törvényhozásban Donald Trump alkotmányos eltávolítása eljárásának megindítására. "A Charlottesville-ben történt szörnyűségre adott válaszul, meggyőződésem szerint, az elnököt el kell mozdítani hivatalából" - közölte.

Változatlanul viták övezik a konföderációs időszak és a polgárháború politikusai és katonai vezetői szobrainak és emlékműveinek elmozdítását. Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi frakciójának vezetője csütörtökön azt kezdeményezte, hogy a washingtoni kongresszus épületéből is távolítsák el a korszak személyiségeinek szobrait. Al Sharpton fekete polgárjogi vezető a CNN hírtelevízióban George Washington, az Egyesült Államok első elnöke és Thomas Jefferson, a harmadik elnök, a Függetlenségi Nyilatkozat egyik kidolgozója szobrainak lerombolását szorgalmazta, mivel mindkettőnek voltak rabszolgái.

Az északkeleti Maine állam republikánus kormányzója, Paul LePage egy helyi televíziónak adott interjújában - amelyet az országos televíziós csatornák is közvetítettek - nem helyeselte a szobordöntéseket és -eltávolításokat. "Olyan ez, mintha most azonnal New Yorkba mennénk, és eltávolítanánk a 2001. szeptember 11-ei merényletek áldozatainak emlékművét" - mondta. Majd leszögezte, hogy a konföderáció kora és a polgárháború is az amerikai történelem része, nem lehet semmissé tenni. "Hogyan tanulnak majd a következő nemzedékek, ha mi kitöröljük a történelmet?" - kérdezte. A kormányzó a szombati összecsapások mindkét táborát elítélte az erőszak miatt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, menetelnek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, menetelnek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugranak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódik az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×