Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön egy berlini konferencián azt mondta: ellenzi azt a német javaslatot, amely a források megvonását helyezi kilátásba a jogállamiság alapelveit megsértő európai uniós tagállamokkal szemben.
A Reuters hírügynökség által idézett dokumentum szerint Berlin befagyasztaná azon tagállamok hozzáférését az uniós alapokhoz, amelyek nem teljesítik az Európai Unió jogállamiságra vonatkozó kritériumait.
"Az a véleményem, hogy ezt senkinek sem kellene tennie" - szögezte le Juncker, aki úgy gondolja, hogy egy ilyen eljárás "méreg lenne a kontinens számára".
Szerinte a brüsszeli bizottságnak vannak más eszközei, amelyekkel nyomatékosítani tudja, hogy a szolidaritás nem egyirányú utca.
Juncker azt is elmondta: az EU-nak jelenleg az a legfontosabb feladata, hogy 2019-ig befejezze az integrált tőkepiac és a bankunió kialakítását, az eurózónán belüli együttműködés elmélyítése csak ezután következhet.
Az Európai Bizottság elnöke szerint Európának egyértelművé kell tennie az Egyesült Államok számára, hogy a párizsi klímaegyezményből való kilépés nem olyan egyszerű, és akár 3-4 évig is eltarthat.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön jelenti be, hogy országa marad-e, vagy felmondja a megállapodást. Juncker szerint ez utóbbi esetben az EU-nak és szövetségeseinek kell vezető szerepet játszaniuk a klímaváltozás feltartóztatásában.
"Ez esetben meg kell majd próbálnunk közös nevezőre jutni a kínaiakkal" - tette hozzá.
Martin Schulz német szociáldemokrata kancellárjelölt ugyanezen a konferencián kiemelte, hogy ha Trump kilép a párizsi klímaegyezményből, az amerikai termelők versenyelőnyre tesznek szert európai riválisaikkal szemben. Ez olyan piaci torzulásokhoz vezethet, amelyekre az Európai Uniónak válaszolnia kell.
"Ha Trump úr fel akarja mondani a klímamegállapodást, akkor a továbbiakban nyíltan kell beszélnünk a kereskedelmi viszonyokról és a piaci torzulásokról" - javasolta Schulz arra utalva, hogy ha eltávolodik a környezetvédelmi normáktól, Washington nehezebben férhet hozzá a világ legnagyobb piacához.