eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Vírussal irtják Ausztrália nem őshonos állatait

Vírussal irtják Ausztrália nem őshonos állatait

Szárazföldön és vízben is nagy károkat okoznak Ausztráliában a korábban behurcolt, úgynevezett invazív állatfajták, mint például a nyúl és a ponty. A gazdák védelmében a hatóság vírustámadást intéz a nem őshonos állatfajok ellen - számolt be a Magyar Idők.

Amikor az első betelepülők 1788-ban megérkeztek Ausztráliába, hajóikon szép számmal hoztak házinyulakat is magukkal, amelyek később elszaporodtak, és pestissel fertőzték meg a haszonnövényeket és -állatokat. A tapsifülesek azóta is folyamatosan fenyegetik a kontinens mezőgazdaságát - írta a Magyar Idők.Hivatalos becslések szerint a nyuszik évi több mint 200 millió ausztrál dollár (148 millió amerikai dollár) kárt okoznak a gazdálkodóknak, továbbá mintegy 300 őshonos növény- és állatfajtát veszélyeztetnek.

Annak érdekében, hogy véget vessenek a nyúlinváziónak, a hatóságok az ország történetének legkiterjedtebb irtóhadjáratába kezdtek: calicivírussal fertőzték meg az állományt.

Ennek eredményeként mára 40 százalékkal csökkent a populáció, állította Quentin Hart, Új-Dél-Wales állam projektkoordinátora az Új Kína hírügynökségnek.

Nem ez az első eset, hogy Ausztrália megpróbál gátat vetni a bajkeverő tapsifülesek garázdálkodásának. Az első nagyobb, szervezett stratégiát 1907-ben dolgozták ki Nyugat-Ausztrália államban, amelynek keretében 3256 kilométeres nyúlbiztos kerítéssel szelték át területet. Sajnos a konstrukció nemigen tudta megakadályozni, hogy a pestis átterjedjen az ország keleti felére, ezért az 1950-es években első alkalommal bevetették a vírusstratégiát.

„A most alkalmazott törzs kizárólag házi nyulak között terjed, s még a mezei nyulakra sem hat, nem beszélve más állatokról, amelyek esetleg esznek a csaliból vagy megeszik a nyulakat” – nyugtat meg Hart.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×