„A világon 25 év alatt a felére csökkent az alultáplált gyerekek száma
– ma 90 millió körül van –, Afrikban viszont nőtt a számuk – 25 millióról 29 millióra” - ismertette Tausz Katalin.
Elmondta, hogy az alultápláltság jelei elsődlegesen a soványság és a gyenge immunrendszer, ami alapvetően meghatározza a gyerekek későbbi pszichés, kognitív és fizikai fejlődését, hiszen mindaz, ami gyerekkorban nem történik meg – például az egészséges testi fejlődés –, azt nagyon nehéz később teljesen kompenzálni.
„Fontos, hogy amikor rábukkannak az alultáplált gyerekekre, egyszerű és gyorsan kivitelezhető technikákat is alkalmazzanak, főleg ha nem állnak rendelkezésre orvosi eszközök és egészségügyi stáb” - emelte ki Tausz Katalin.
Ilyen az a karszalag, amin jelölik, hogy hány centis a karkerület. Ebből ugyanis meg lehet állapítani, hogy a kisgyerek alultáplált-e. Az öt év alattiak estében a 6-11 centiméter közötti karkörméretnél már nagyon súlyos alultápláltságot jelez – mondta az UNICEF Magyarország gyermekjogi igazgatója.
Az UNICEF és a Világbank egy új, speciális módszert kezdett el alkalmazni az alultáplált gyerekek táplálására, megerősítésére.
„A Plumpy'Nut alapja mogyoróvaj, de természetesen más adalékanyagok is vannak benne: vitaminok, növényi zsírok, tejpor, proteinpor” - részletezte az igazgató.
Tausz Katalin elmondta: a táplálék előnye, hogy
légmentesen lezárt zacskóban nagyon jól szállítható, nem igényel hűtést és nem kell vízben feloldani
– mivel ezekben az országokban gyakran az egészséges ivóvízhez való hozzáférés is nagyon nagy gondot okoz.
Kiemelte: ez terápiás készítmény, amit egészségügyi felügyelet mellett lehet adni a gyerekeknek.
"A Plumpy'Nut
nemcsak az éhhaláltól menti meg ezeket a gyerekeket, hanem erősíti az immunrendszerüket,
ellenállóbbá teszi őket, így elősegíti a későbbi fizikai és kognitív fejlődésüket is” - hangsúlyozta az UNICEF Magyarország gyermekjogi igazgatója.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!