eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Ukrajna és Líbia a fő téma az uniós külügyminiszterek értekezletén

Az ukrán helyzet és a líbiai rendezés a két kiemelt témája az uniós külügyminiszterek reggel kezdődött brüsszeli értekezletnek.

A megbeszélést az egyre intenzívebbé váló kelet-ukrajnai harcok, illetve a kialakult helyzet megvitatásával kezdték a Brüsszelben összeült uniós külügyminiszterek.

„Az Európai Unió álláspontja egyértelmű, továbbra sem ismerjük el a Krím-félsziget törvénytelen bekebelezését, és ragaszkodunk a minszki megállapodások betartásához, beleértve vagy kezdve a tűzszünettel, illetve a kelet-ukrajnai állapotok rendezésével – ezeket teljesíteni kell” - mondta a megbeszélések előtt az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A találkozón kiemelt téma lesz a líbiai helyzet, - ahogy Federica Mogherini fogalmazott – a migráción túlmutató kérdések.

„A politikai rendezés támogatásáról lesz szó, ismertetem a múlt heti, líbiai miniszterelnökkel folytatott megbeszélésem eredményét a tárcavezetőkkel. A célunk annak az Arab Liga, az Afrikai Unió és az ENSZ által folytatott regionális együttműködésnek a segítése, amely a megosztott ország egyes részeit ismét egyesíteni tudja, megerősíti a nemzeti kormányt, hogy Líbia saját lábára tudjon állni” - mondta.

Szó lesz még Egyiptomi és a közel-keleti biztonsági helyzetről is. Boris Johnson brit külügyminiszter az ülésre érkezve aggasztónak nevezte a kelet-ukrajnai helyzetet.

„Az Egyesült Királyság meglátása szerint nincs ok az Oroszország elleni szankciók enyhítéséére, továbbra is fenn kell tartani a nyomást Moszkván” - fogalmazott a brit külügyminiszter Brüsszelben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×