Infostart.hu
eur:
378.34
usd:
318.25
bux:
130202.21
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Tálas Péter: Trumpnak tudomásul kell vennie, Szíria kérdésében Amerika főszereplő

Tálas Péter: Trumpnak tudomásul kell vennie, Szíria kérdésében Amerika főszereplő

Elképzelhetetlennek tartja Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, hogy a megválasztott amerikai elnök valóban eltávolodna a szíriai konfliktus megoldásától. A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője szerint az orosz és az amerikai elnök első telefonbeszélgetésén szó lehetett a terrorizmus elleni harcról is.

„Ez kapcsolatteremtő telefonbeszélgetés lehetett. Olyan kérdések kerülhettek elő, amelyek mind a kettőjük számára nagyon fontosak. Trump az egyik legfontosabb kérdésnek a terrorizmus elleni fellépést említette, amiben szívesen együttműködne Putyinnal” - mondta Tálas Péter.

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője úgy vélte, ma az Iszlám Állam az egyik legfontosabb terrorszervezet, amit mindkét országnak meg kellene semmisítenie. Ebben talán Oroszország és Amerika talán megtalálja a közös hangot.

„Kizártnak tartom, hogy Szíria kérdésében az amerikaiak ne lennének főszereplők. Ezt Donald Trumpnak is tudomásul kell vennie” - jelentette ki Tálas Péter.

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője hozzátette, Szíria nemcsak önmagában számít, hanem olyan stratégiai fontosságú hely, amelynek birtoklása sok térségbeli hatalomnak a helyzetét és lehetőségeit behatárolja vagy kiszélesíti.

„Polgárháború dúl az Aszad-rendszer mögött és szemben állók között is. Mögötte ott találjuk Iránt, amely a rendszer bukásával valószínűleg visszaszorulna ebből a pozícióból és magával hozná azt, hogy jóval nehezebb lenne a Hezbollahot támogatnia” - magyarázta Tálas Péter.

A Donald Trump által felvetett kérdések között van olyan is, amelyek a korábbi elnököknél is megjelentek. Például azt, hogy Európának többet kell költenie a biztonságára, nem ő vetette fel először. A formája kampánystílusnak fogható fel – fűzte hozzá a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: folyamatos Európa versenyképességének hanyatlása

Szakértő: folyamatos Európa versenyképességének hanyatlása

Európa versenyképességének javítása az egyik legfontosabb céljuk és feladatuk is az uniós vezetőknek. Ehhez azonban számtalan változtatásra van szükség. Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője erről beszélt az InfoRádióban az informális EU-tanácsülés mentén.

Marad az árrésstop

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentéseket tett a kátyúhelyzetről, a rezsistopról, az árréskorlátról, a nemzeti petícióról és az ukrán fenyegetésről is, majd Vitályos Eszter kormányszóvivővel együtt újságírói kérdésekre is válaszoltak. A gödi Samsung-gyár ügyében Gulyás Gergely kérdésre válaszolva azt mondta, egy hatósági ügyből akar a sajtó politikai ügyet kreálni.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×