A böntönben levőkkel tartandó találkozóra a világ tizenhárom országából (Olaszország, Nagy-Britannia, Málta, Lettország, Madagaszkár, Malajzia, Mexikó, Hollandia, Spanyolország, Egyesült Államok, Dél-Afrika, Svédország, Portugália) érkeztek büntetésüket töltő elítéltek, a büntetésvégrehajtó intézetek dolgozói, börtönlelkészek, a rabokkal foglalkozó önkéntesek és az elítéltek családtagjai. Négyezer ember, akik között ezer lesz a rab: házi őrizetben levők, fiatalkorú elítéltek és életfogytiglani büntetésüket töltők is.
A számukra a Szent Péter-bazilikában bemutandó misén semmilyen rendkívüli biztonsági intézkedés nem lesz, a Vatikánba történő belépéskor a rabokat ugyanolyan ellenőrzésnek vetik alá, mint bármely más zarándokot - hangsúlyozta a szentév programjaiért felelős Rino Fisichella érsek.
A Rómába érkezett raboknak szombaton lehetőségük volt a gyónásra, és átléptek a Szent Péter-bazilika szentkapuján is. A bazilikában vasárnap tíz órakor kezdődő szentmisét négy tanúvallomás előzi meg: egy elítélt arról számol be, hogyan vált hívővé a börtönben és miként tudta elnyerni egykori áldozata bocsánatát, egy meggyilkolt személy fivére szintén a megbocsátásról beszél, felszólal egy büntetését töltő fiatalkorú elítélt, valamint egy börtönőr, aki mindennapi munkáját a rabok között végzi. A Szent Péter-bazilikában egy bolognai büntetésvégrehajtási intézet kórusa énekel, az ostyákat a milánói Opera börtön rabjai készítették, és az elítéltek miséjén első alkalommal kiállítanak egy az alkalomra restaurált, 14. századi, fából faragott feszületet, amelyet - a legelső, 1300-as szentévet kivéve - az összes többi szentévben használtak. Kiállítják a rabokat oltalmazó Irgalmas Szűzanya szobrát mellette a kezében nyitott karperecet tartó Gyermek Jézussal.
Ferenc pápa 2013-ban, a megválasztása utáni első nagycsütörtökön, egy római fiatalkorúak börtönében mosta meg az elítéltek lábát. 2015 márciusában a nápolyi Poggioreale, áprilisban a római Rebibbia börténébe látogatott, majd 2015 júliusában a bolíviai Palmasola és idén februárban a mexikói Ciudad Juarez börtönébe, ahol a rabok társadalmi és emberi rehabilitációját szorgalmazta az életfogytiglani börtönbüntetést "bújtatott halálbüntetésnek" nevezve. Ferenc pápa többször is a halálbüntetés végleges és világméretű eltörlését sürgette.
A társadalom peremére szorultakat szólította a Vatikánba a pápa november 11-13. között is, amikor Szent Márton ünnepén Európa hajléktalanjaival és szegényeivel találkozik. A hatezer meghívott között negyven hajléktalan érkezik Magyarországról is.
November 13-án zárják be három római bazilika és a világ többi templomának és kegyhelyének szentkapuját, majd november 20-án a Szent Péter-bazilikáét, amelyet Ferenc pápa az irgalmasságnak szentelt szentév kezdetén tavaly december 8-án nyitott meg. Rino Fisichella érsek közlése szerint a Ferenc pápa által meghirdetett szentévben 20 millió zarándok érkezett Rómába.